Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Čína měla v březnu první obchodní deficit po šesti letech

Investice 10.04.2010 | 18:01 0 Komentářů

Deficit čínského obchodu dosáhl 7,24 miliardy dolarů

Peking – Zahraniční obchod Číny v březnu skončil s deficitem 7,24 miliardy dolarů (asi 136,4 miliardy Kč). Je to první deficit za téměř šest let a je za ním hlavně vyšší dovoz ropy, automobilů a surovin. Oznámila to v sobotu čínská celní správa. Březnový deficit ale podle ní lze považovat za ojedinělý a také ekonomové předpokládají, že ani první schodek od dubna 2004 nezastaví zpevňování kurzu čínské měny.
Proti loňskému březnu se zvýšil objem vývozu i dovozu. Než ale Čína odbourá protikrizová opatření přijatá koncem roku 2008, chce mít jistotu, že hlavně vývoz se dostatečně zotaví. Pak lze také uvažovat o tom, že Čína povolí další revalvaci tamní měny jüan. Od července 2008 Peking drží kurz měny k dolaru prakticky na neměnné úrovni, což je jedním z bodů sváru mezi USA a Čínou.
„Obchodní deficit bude pravděpodobně uváděn jako důkaz, že se obchodní toky samy upravují, i když se kurz čínské měny prakticky nemění. My si ale myslíme, že to nebude stačit na to, aby se tím zastavil proces růstu kurzu jüanu v nadcházejících měsících,“ řekl ekonom finančního ústavu Royal Bank of Canada Brian Jackson.
Objem vývozu se v březnu meziročně zvýšil o 24,3 procenta na 112,11 miliardy dolarů (asi 2,11 bilionu Kč), nicméně dovoz vzrostl o 66 procent na 119,35 miliardy dolarů (asi 2,25 bilionu Kč). V samotném březnu objem exportu proti předchozímu měsíci vzrostl o 18,6 procenta, zatímco dovoz se proti únoru zvýšil o 37,3 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.