Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Čína a Světová banka plánují v Africe otevřít nové průmyslové zóny

Podle Financial Times plánuje Čína ve spolupráci se Světovou bankou (SB) vytvořit v Africe průmyslové zóny, postavit zde továrny a využít levné pracovní síly afrických zemí.

Čínský premiér Wen Ťia-pao v listopadu slíbil, že jeho země v příštích třech letech poskytne na zmíněné účely levné půjčky v objemu až deset miliard dolarů (asi 171 miliard Kč). Čína také navrhuje, že by zrušila cla až na 60 procent exportu z nejchudších zemí, některým takovým státům by zároveň odpustila dluhy.

Plány Číny však mají také celou řadu odpůrců. Ti poukazují například na to, že kontrakty dohodnuté mezi vládami se někdy využívají k podpoře nepopulárních politických režimů. Nejvyšší představitelé některých afrických zemí se také obávají, že čínská konkurence podkopává slabou průmyslovou základnu Afriky. Obavy ale někdy mají i sami Číňané. Cítí totiž, že jejich těsnější vztahy s africkými zeměmi by někdo mohl považovat za novou formu kolonizace. Navíc je podle Financial Times jasné, že Peking ve skutečnosti nemá zájem přesouvat výrobu do Afriky, ale především hledá nové trhy pro čínské podniky.

Zdroj: Financninoviny.cz, Financial Times

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.