Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Cigarety zdraží o tři koruny, zvýší se spotřební daň

Investice 04.02.2011 | 12:14 0 Komentářů

Novelu zákona už schválili poslanci, zdražení přijde ve dvou krocích

Praha – Sněmovna schválila novelu zákona o spotřební dani, která od příštího roku zdraží tabákové výrobky. Daň by se měla zvýšit tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny.
Pokud novela projde celým legislativním procesem, vzroste od ledna 2012 sazba daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za jeden kilogram. Druhé zvýšení spotřební daně plánuje vláda na 1. leden 2014. Zákon ještě posoudí Senát a musí ho podepsat prezident.
Ministerstvo financí předpokládá, že v roce 2012 vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady to má být dodatečných 0,9 miliardy korun.

Čtěte také:#obj_1059 Českým hospodám nejvíc škodí kouř a protivní číšníci#obj_1059 Španělští kuřáci se bouří proti zákazu kouření#obj_1059 Polsko zpřísňuje zákaz kouření. Zavádí tisícové pokuty
Novela také ruší dosavadní osvobození emulzní nafty od spotřební daně. Jde o směs nafty, vody a dalších látek a patří mezi ekologická paliva. Dosud byla osvobozena od daní v rámci pilotních projektů její výroby. Její výroba se však natolik rozšířila, že podle ministerstva už nesplňuje povahu pilotního projektu a stát kvůli tomu přichází o peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.