Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Cigarety opět zdraží. Musíme zvýšit daň, říká Babišův úřad

Investice 11.03.2014 | 21:23 0 Komentářů

Důvodem je podle ministerstva oslabení koruny. Zároveň chce omezit možnost předzásobení.

Cigarety opět zdraží. Musíme zvýšit daň, říká Babišův úřad

Praha – Kuřáky čeká zřejmě další zdražení. Ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že předkládá do připomínkového řízení návrh novely zákona o spotřebních daních, která by se promítla do navýšení ceny krabičky cigaret v rozmezí tří až čtyř korun.

Sazba spotřební daně z tabákových výrobků se má podle návrhu zvýšit o pět až sedm procent oproti aktuálnímu stavu. Novela by měla začít platit ještě letos, když ministerstvo navrhuje, aby zákon poslanci schválili již v prvním čtení s účinností tři měsíce od jeho vyhlášení.

„Návrh má přizpůsobit sazby daně tak, aby odpovídaly požadavku směrnice Rady EU na minimální sazbu daně 90 eur na 1000 kusů cigaret. Důvodem předložení návrhu je oslabení směnného kurzu koruny vůči euru,“ vysvětluje Marek Zeman, mluvčí ministerstva.

Spotřební daň na jednu cigaretu se zvýšila už na začátku roku 2014, kdy vzrostla z 2,18 koruny na 2,25 koruny. Cigarety tak už v lednu zdražily zhruba o dvě koruny na krabičku.

Předkládaná novela také navrhuje regulaci předzásobení, které je běžným jevem před účinností změny sazby spotřební daně. Návrh počítá se zavedením tříměsíční lhůty pro doprodej tabákových výrobků se starými tabákovými nálepkami.

„Regulace předzásobení byla dlouhodobě poptávána jak ze strany státních institucí s ohledem na rovnoměrnost plnění rozpočtových příjmů, tak zástupci tabákového průmyslu s cílem zajištění stability trhu,“ dodává Zeman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.