Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Chytré hodinky jako klíč k Audi. Světové novinky z Barcelony

Investice 05.03.2015 | 11:04 0 Komentářů

Největší evropská přehlídka mobilních technologií ukázala, že všichni výrobci hledají způsob, jak nabídnout co největší množství funkci na jasném a jemném displeji.

Chytré hodinky jako klíč k Audi. Světové novinky z Barcelony

Barcelona – Chytré hodinky Apple Watch mají novou výraznou konkurenci. Ta se předvedla na barcelonském veletrhu Mobile World Congress. Nové modely spojuje důraz na tradiční design.

Chytré hodinky šetří čas, pomáhají zlepšovat fyzickou kondici a mohou sloužit i místo platební karty nebo klíčků od automobilu. Na veletrhu mobilních technologií v Barceloně byly chytré hodinky vidět na většině stánků velkých firem i na zápěstích řady návštěvníků. Proti sobě v Barceloně stály hodinky se systémem Android Wear proti populárním hodinkám Pebble v nové verzi a vlastní systém pro hodinky ukázalo i LG.

Většina výrobců se shodla na tom, jak mají chytré hodinky vypadat. LG Eletronics, Huawei a Motorola či Alcatel sázejí na kulaté displeje, které připomínají ciferník klasických hodinek. Nechybí ani další typické znaky, jako jsou lunety kolem displeje nebo korunky, které u tradičních hodinek slouží k nastavení času.

V podstatě všichni výrobci hledají způsob, jak nabídnout co největší množství funkci na jasném a jemném displeji a jak zároveň zajistit dostatečně dlouhou dobu provozu na jedno nabití. Správné řešení zatím nenašel ani Apple, jehož hodinky bude podle ředitele firmy Tima Cooka nutné nabíjet každý den.

LG dvakrát v kovu

Korejské LG Electronic představilo již třetí generaci chytrých hodinek během jediného roku. Po čtvercových hodinkách G Watch a sportovně laděných hodinkách G Watch R s kulatým displejem přichází LG Watch Urbane a LG Watch Urbane LTE.

První model využívá operační Android Wear a v podstatě jde o stejné hodinky, jako jsou G Watch R, jen v elegantnějším pouzdru s kvalitnějším koženým páskem. Právě podle zkušeností s hodinkami G Watch R vydrží díky AMOLED displeji nový model na jedno nabití dva dny s neustále aktivním displejem. Systém Android Wear si dobře rozumí s telefony s Androidem, ale zatím je pro něj jen málo aplikací, hodinky primárně slouží pro zobrazení upozornění z telefonu s možností namluvit odpověď na SMS či e-maily.

Omezení systému Android Wear přivedly LG k vytvoření modelu Watch Urbane LTE, pro který firma vyvinula vlastní software. Jde o upravenou verzi systému WebOS, který pohání i chytré funkce televizorů LG. Hodinky obsahují možnost připojení k internetu i klasickým telefonním službám a díky spolupráci LG a Audi poslouží také jako klíček k vybraným vozům Audi. Hodinky jsou určené primárně pro korejský trh, kde je budou nabízet tamní operátoři. Cenu ani datum zahájení prodeje nových modelů hodinek firma nezveřejnila.

Huawei Watch se safírovým sklem

Velkým překvapením na veletrhu MWC byly chytré hodinky od Huawei. Čínská firma již dříve začala prodávat chytrý náramek s vyjímatelným bluetooth headsetem, ale jeho vzhled se příliš nepovedl. Proti tomu hodinky Huawei Watch sázejí na elegantní design a kvalitní materiály i vnitřní výbavu. Huawei do hodinek osadil zatím nejjemnější displej s rozlišením 400 x 400 bodů.

Na vývoji hodinek se podílel dřívější designér americké hodinářské firmy Fossil a na výsledku je to znát. Firma chce oslovit i ženy, a tak vsadila na menší velikost, hodinky mají průměr 42 milimetrů, což je méně než u LG Watch R nebo u hodinek Moto 360, které jako první přinesly mezi chytré hodinky kulatý displej. Samotný displej přitom má průměr o 2 milimetry větší. Po vzoru švýcarských hodinek i Huawei Watch mají kryt displeje ze safírového skla. Hodinky budou v prodeji od června, cenu ale Huawei ještě tají.

HTC na veletrhu ukázalo také druhou generaci náramku TalkBand s kovovým tělem s malým, ale jemným OLED displejem, který vydrží až pět dní na jedno nabití.

Pebble Time Steel z Kickstarteru

Překvapení si do Barcelony schovala společnost Pebble, která vyrábí stejnojmenné chytré hodinky již tři roky. Původní plastové hodinky s černobílým displejem mají velkou komunitu tvůrců aplikací, ale designově ani výbavou příliš nenadchly. Nový model Time má vnímání hodinek zlepšit. Firma na serveru Kickstarter s barevnými hodinkami překonala svůj dřívější rekord a získala zatím 15 milionů dolarů od 63 tisíc budoucích zákazníků.

V Barceloně pak firma představila druhý model s barevným displejem, ale s kovovým tělem za 250 dolarů v předprodeji na Kickstarteru. V běžném prodeji pak budou stát 299 dolarů, tedy asi devět tisíc korun s DPH.

Hodinky Pebble Time a Time Steel se od konkurence odlišují výdrží až deset dní na jedno nabití (kovová verze) díky energeticky nenáročnému displeji. Nevýhodou je nízká kvalita obrazu na displeji a celkově méně povedený design s velkými rámečky kolem „ciferníku“. Další odlišností je možnost připojit k hodinkám další elektroniku díky systému „chytrých pásků“. Výměnné řemínky budou moci obsahovat další senzory nebo přídavnou baterii.

HTC Grip pro sportovce

Asi největší zklamání si do Barcelony dovezlo HTC. Firma známá elegantním kovovým designem svých telefonů HTC One ukázala jako překvapení fitness náramek s černobílým displejem. Na designu se podílela americká oděvní firma Under Armor a náramek Grip míří na její cílovou skupinu, tedy na milovníky Fitness.

Náramek má pasivní OLED displej s nízkým rozlišením 160 x 32 bodů a od konkurence se liší zabudovaným GPS přijímačem, díky kterému dokáže sledovat běžce či cyklisty v terénu i bez propojení s mobilním telefonem. Sledovat polohu náramek vydrží pět hodin, bez GPS vydrží monitorovat pohyb sportovce dva a půl dne na jedno nabití. Stejnou výdrž má ale i mnohem elegantnější náramek Gear FiT s kvalitním barevným Super AMOLED displejem od Samsungu.

Náramek se má začít prodávat už na jaře za 200 dolarů, firma přesto Grip schovala do plexisklových krabiček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.