Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Chyba v politice Turecké centrální banky ovlivní dění na rozvíjejících se trzích

25.07.2018 | 17:58 0 Komentářů

Turecká centrální banka včera k velkému zklamání ponechala týdenní repo sazbu nezměněnou na 17,75 %. Jedná se o zásadní politickou chybu a zmeškanou příležitost posílit důvěru, kterou banka získala po zvýšení o 500 bazických bodů, což proběhlo během druhého čtvrtletí.

Trhy očekávaly zvýšenou sazbu, a to dokonce o 100 bazických bodů. To bylo také považováno za absolutní minimum nutné k uklidnění obav investorů ohledně budoucího vývoje země.“„Včerejší (24. 7.) schůzka monetárního výboru byla prvním plánovaným jednáním po kontroverzních změnách v kabinetu prezidenta Erdogana, k nimž došlo po červnových volbách. Prezidentův zeť Berat Albayrak byl jmenován ministrem nově spojeného Ministerstva financí a státní pokladny. To vyvolalo značnou nervozitu u investorů ohledně nezávislosti centrální banky a politického pragmatismu před volbami v březnu 2019.

Protože nedošlo k žádným změnám sazby, zřetelně se ukazuje oslabení důvěry ve snížení inflačního očekávání Turecka. Po předchozím nárůstu úrokových sazeb o 500 bazických bodů bude nyní růst Turecka pravděpodobně poněkud ochlazovat, což však může zlepšit krátkodobý výhled schodku běžného účtu Turecka. Zbývá jen sledovat, zda se Turecko posune na udržitelnější růstovou trajektorii, než jakou jsme zaznamenali v uplynulých 12 měsících.

Na základě včerejšího vývoje zaujímáme opatrný postoj u liry a dluhopisů denominovaných v lokální turecké měně. Očekáváme, že na trhu se odrazí dodatečná riziková prémie. Navíc pokračující obchodní protekcionistická rétorika USA, vedená stylem oko za oko, zub za zub, má potenciál stát se hlavním stimulem pro růst rozvíjejících se trhů.

Svůj názor na medvědí trajektorii rozvíjejících se trhů bychom změnili pouze za předpokladu, že by se objevily jasné důkazy toho, že FED upouští od svého zpřísňování politiky, tlumí diskuzi okolo globálních obchodních válek, a nastal by ostrý nárůst dynamiky růstu rozvíjejících se trhů nebo další významné fiskální stimuly z Číny.

Paul Greer, portfolio manager  Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.