CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

06. 04. 2022

0 komentářů

Chuť investovat firmám (zatím) příliš nechybí

 

Vzhledem ke zpoždění tvrdých dat z ekonomiky – ta dostupná totiž ještě zdaleka nereflektují důsledky války na Ukrajině – nám nezbývá nic jiného než o to víc sledovat ta měkká v podobě různých průzkumů důvěry, indexů nákupních manažerů apod. Jedním z aktuálně nejnovějších je pravidelný průzkum prováděný pod hlavičkou Svazu průmyslu ČR a ČNB zaměřený na situaci a očekávaný vývoj v podnikové sféře. Z jeho výsledků prezentovaných v databázi ČNB lze vyčíst například následující… 

Asi nikoho nepřekvapí zvýšená inflační očekávání, která hned tak podle názoru firem neodezní. Ještě v příštím roce předpokládají nejenom vyšší výrobní inflaci, ale i tu spotřebitelskou. Na druhé straně i v tomto inflačním prostředí opět roste ochota firem zvyšovat investice (byť není nijak rekordní), i když podniky předpokládají přece jen horší dostupnost úvěrů v důsledku rostoucích úrokových sazeb i přísnějších úvěrových podmínek. Na druhé straně slabé budoucí poptávky se obávají stále méně.

Aktuální průzkum naznačuje i měnící se situaci v zásobách, které sehrávaly velkou roli v loňském roce. V letošním prvním kvartále došlo k výraznému snížení zásob vstupů i hotové produkce. Naproti tomu meziročně výrazně narostly zásoby nedokončených výrobků, zřejmě v důsledku chybějících komponent či dalších vstupů. Asi každého napadne situace v automobilovém průmyslu, který od druhého čtvrtletí loňského roku trápí výpadky v dodávkách čipů.

Z pohledu zakázek na období tří až šesti měsíců firmy nejsou nijak příliš optimistické, což není s ohledem na situaci průmyslu až tak překvapivé a ve srovnání se situací v době první a druhé vlny covidu jde stále ještě o příznivější očekávání.

Jako tradičně jedním z nejzajímavějších výsledků průzkumu je úroveň kurzového zajištění. Ukazuje, nakolik využily firmy předchozího oslabení koruny k tomu, aby si díky úrokovému diferenciálu vytvořily například forwardové pozice. Zajištění pro letošní i příští rok je spíše podprůměrné. Na horizontu jednoho roku je zajištěna jen třetina firem, zatímco dlouhodobý průměr je zhruba 36 %, v roce 2018 to bylo dokonce necelých 46 %.

REKLAMA

Nejnovější průzkum nevyznívá nijak dramaticky nebo pesimisticky. Ukazuje, že se firmy musí vypořádávat v době vysoké inflace a úrokových sazeb s trochu jinými problémy než dříve, že zůstávají pozitivně naladěné v případě dalšího růstu zaměstnanosti, nicméně i nadále nepředpokládají, že by výrazněji zvyšovaly mzdy.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022