Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Chiquita mění majitele. Blízko byli Irové, vyhráli Brazilci

Investice 27.10.2014 | 14:43 0 Komentářů

Americký distributor ovoce přechází za zhruba 28 miliard korun pod brazilské vedení.

Chiquita mění majitele. Blízko byli Irové, vyhráli Brazilci

Sao Paulo – Brazilské společnosti Grupo Cutrale a Safra Group se dohodly na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International v transakci za celkem 1,3 miliardy dolarů (28,4 miliardy Kč).

Firmy to sdělily poté, co akcionáři Chiquity v pátek odmítli plánované spojení firmy s irským ovocnářským podnikem Fyffes, a otevřeli tak dveře výhodnějšímu návrhu z Brazílie.

Tříměsíční souboj tak skončil vítězstvím brazilsko-libanonského finančníka Josepha Safry a džusového magnáta Josého Luíse Cutraleho. Ti spojili síly, aby přidali velkého světového distributora ovoce ke svým aktivitám. Od 11. srpna, kdy Cutrale-Safra podala první nabídku, vzrostly akcie Chiquity o více než 40 procent.

Správní rada Chiquity po pátečním hlasování sdělila, že začne jednat s brazilským výrobcem džusů Cutrale a investiční skupinou Safra o jejich nabídce na převzetí. Cutrale-Safra nabídly zaplatit za akcii Chiquity v hotovosti 14,50 dolaru, což by bylo asi 30 procent nad hodnotou nabídky Fyffes.

Vedení Chiquity přitom až do pátku nabídky Brazilců odmítalo a prosazovalo sjednané spojení s Fyffes prostřednictvím výměny akcií, která by ohodnotila Chiquitu na 526 milionů dolarů.

Dohoda předpokládá, že Cutrale-Safra zaplatí akcionářům Chiquity celkem 682 milionů dolarů. Brazilské firmy pak převezmou dluh Chiquity.

Správní rada Chiquity dohodu s Cutrale-Safra jednomyslně schválila, uvedly brazilské firmy. Chiquita se po transakci stane stoprocentně vlastněnou dceřinou společností Cutrale-Safra.

Chiquita je předním světovým prodejcem a distributorem banánů a dalšího ovoce. Roční tržby firmy přesahují tři miliardy dolarů a podnik má zhruba 20 tisíc zaměstnanců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.