Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Chaos na trzích pokračuje, po rekordních propadech přichází růst

Po katastrofálním pondělí a nepříliš optimistickém začátku dneška, se dnes trhy vzpamatovávaly a snažily se získat alespoň část ztrát zpět. Nakonec se to většinou také povedlo.

Hned ráno měla na trhy nepříznivý vliv, kromě rekordních propadů na amerických trzích, zpráva o problémech francouzsko-belgické banky Dexia. Pomoci jí nakonec, podobně jako v případě několika bank v pondělí, vlády Belgie, Francie a Lucemburska, a to dotací ve výši 6,4 miliardy eur. Prakticky všechny burzy začaly dnešní den v červeném teritoriu. V Rusku dokonce opět muselo být pozastaveno obchodování.

Výjimkou, která byla pravděpodobně spouštěčem dobré nálady, byl irský akciový trh, který pozitivně reagoval na rozhodnutí vlády, že bude garantovat vklady v irských bankách. Přes špatný začátek se tak téměř všechny akciové burzy v Evropě. Dařilo se zejména finančnímu sektoru, který doháněl obrovské ztráty z pondělí a velmi dobrý den zaznamenaly také základní materiály (FTSE +1,74 %, DAX +0,41 %, CAC +1,99 %, ATX +0,4 %, WIG +1,39 %, BUX +0,83 %). Našla se však i ztrátové trhy, přičemž snad nejvíce proti trendu šly akcie na Islandu (-16,59 %).

Bohužel, mezi těmi málo trhy, které zakončily v mínusu, byla i pražská burza, která se sice v průběhu dne dostala ze počátečních mínus šesti procent až do plusu, ale nakonec skončila s mírnou ztrátou 0,07 %. Největší vliv na výsledek má ztráta 5,39 % Erste Bank. Naopak nejvyšší nárůst zaznamenal druhý finanční titul, Komerční banka (+4,5 %).

V plusu otevírají také americké akciové trhy, které pozitivně reagují na stále žijící naděje, že plán záchrany finančního sektoru v USA bude nakonec schválen. Pozitivně také působí dnes uveřejňované zprávy o růstu spotřebitelské důvěry. Daří se zejména finančnímu sektoru, všechny tři hlavní indexy posilují průměrně o tři procenta (DJIA +2,99 %, S&P +3,71 %, Nasdaq +3,46 %).

Zdroj: Patria, ČTK, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.