Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

ČEZ zneužil své postavení na trhu, tvrdí bulharský regulátor

Investice 13.05.2014 | 14:56 0 Komentářů

Poskytovatelům telekomunikačních služeb stanovil ČEZ a další dvě firmy podle úřadu nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím. Všem třem společnostem hrozí pokuty.

ČEZ zneužil své postavení na trhu, tvrdí bulharský regulátor

Sofia/Brusel/Praha – Bulharský antimonopolní úřad dnes obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužívání dominantního postavení na trhu.

Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím, uvedl podle agentury Reuters úřad.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK sdělila, že firma zatím žádné oficiální rozhodnutí neobdržela. Obvinění, které se objevilo v médiích, ale jednoznačně odmítá.

Bulharská Komise na ochranu hospodářské soutěže (KZK) tvrdí, že firmy porušily bulharská pravidla pro ochranu hospodářské soutěže. Podle webu focus-fen.net nyní mají lhůtu 30 dní na to, aby předložily případné písemné námitky proti rozhodnutí, které je ale prý konečné. Potom komise rozhodne o pokutách.

Podle Půlpánové ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil nezávislý certifikovaný expert. Jsou výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno. „Mimo to je pouze na rozhodnutí majitele energetické infrastruktury, zda sloupy využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny,“ dodala mluvčí.

Nejnovější obvinění odmítá i společnost CEZ Distribution Bulgaria. Bulharské tiskové agentuře FOCUS firma sdělila, že stanovisko k rozhodnutí regulátora předloží v rámci stanovené lhůty.

Ministři: Nejde o politiku

Stejnou trojicí zahraničních distributorů energie se již zabývá také bulharský energetický regulátor DKEVR, který kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu těchto distributorů zahájil jednání o případném odebrání prodejních licencí. Vynesení verdiktu v pondělí podruhé odložil. Podle bulharského serveru novinite.com ale oznámil, že konečné slovo v této kauze vyřkne „v příštích několika dnech“.

O nebezpečí případných politicky motivovaných kroků směřujících k odebrání bulharské licence společnosti ČEZ před evropskými volbami jednal v pondělí v Bruselu se svým bulharským kolegou Kristianem Vegeninem český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Já jsem byl ujištěn panem ministrem, že není žádný zájem to politicky zvedat a nějak do toho politicky vstupovat,“ poznamenal dnes Zaorálek.

Bulharský ministr dnes prý Zaorálka ujistil, že nynější rozhodnutí bulharské Komise na ochranu hospodářské soutěže s možným ohrožením licence ČEZ nesouvisí. „Opět se nejedná o žádnou politiku,“ řekl novinářům Zaorálek. Vegenin jej prý ujistil, že žádné politické ovlivňování kauzy nepřipouští.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš mezitím dnes na tiskové konferenci uvedl, že ČEZ o licenci na prodej elektřiny v Bulharsku nepřijde. Připomněl, že jádrem problému je spor s bulharskou státní energetickou společností NEK. Obě firmy si totiž vzájemně neplatí, dluží si stejnou částku.

ČEZ také dnes oznámil propad zisku v prvním čtvrtletí roku 2014 takřka o polovinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.