Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

ČEZ začal spouštět elektrárnu v Turecku, stavěl ji tři roky

Investice 24.04.2014 | 10:20 0 Komentářů

Díky příjmům za vyrobenou elektřinu během zkušebního období se firmě sníží výdaje na investici.

ČEZ začal spouštět elektrárnu v Turecku, stavěl ji tři roky

Istanbul – Energetická společnost ČEZ spouští v jihovýchodním Turecku ve zkušebním provozu paroplynovou elektrárnu. Projekt elektrárny Egemer jde podle plánů, zahájení provozu ČEZ plánuje v letošním 3. čtvrtletí.

O události dnes informovala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Komise tureckého ministerstva energetiky provedla v polovině dubna inspekci chodu plynové turbíny elektrárny a na základě pozitivních výsledků vydala povolení.

„Je to velký úspěch, který nemá v Turecku obdoby. Díky platbám za elektřinu již během testovacího provozu a také úsporám při výstavbě výrazně snížíme výdaje na investici,“ uvedl ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

Zkušební provoz byl zahájen zapálením první plynové turbíny na konci března. V dubnu následovala synchronizace generátoru a zapálení druhé plynové turbíny. Počátkem května by měla být v provozu také parní turbína. Elektrárna s účinností přesahující 57 procent a životností minimálně 30 let by měla ročně vyrobit až 7000 GWh elektrické energie.

Výstavba paroplynového zdroje o celkovém instalovaném výkonu 872 MW byla zahájena na podzim 2011. ČEZ spolupracuje s tureckou společností Akkök.

Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem dohody o strategické spolupráci se společností Akkök Group. Společný podnik Akenerji provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 640 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.