Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

ČEZ vypíše nový tendr na Temelín. Zájem má už pět firem

Investice 19.03.2015 | 15:41 0 Komentářů

Soutěž by mohla začít v roce 2016, říká ředitel ČEZu Daniel Beneš.

ČEZ vypíše nový tendr na Temelín. Zájem má už pět firem

Praha – Společnost ČEZ znovu plánuje vypsat tendr na dostavbu jaderných bloků v elektrárně Temelín. Začít by mohl už v roce 2016.

„Letos to nebude, ale pokud bychom chtěli do roku 2019 vybrat dodavatele, budeme muset tendr začít chystat brzy,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Firma podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.

Za poslední rok se rozrostl i počet zájemců. Kromě původního tria – francouzské Arevy, ruského Rosatomu (ve spojení s česko-ruskou Škoda JS) a amerického Westinghousu svůj předběžný zájem projevila i korejská společnost KEPCO a v létě se nechal slyšet i čínský vicepremiér, že v případě vypsání tendru by se ho rády zúčastnily i čínské společnosti.

ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na začátku dubna 2014. Před tím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami Kč. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.