Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

ČEZ se usmířil s Albánií, dostane od ní téměř tři miliardy

Investice 24.06.2014 | 14:43 0 Komentářů

Albánie měla zájem na ukončení sporu. Jen tak totiž může získat 200 milionů dolarů od Světové banky a dalších institucí na modernizaci energetického sektoru.

ČEZ se usmířil s Albánií, dostane od ní téměř tři miliardy

Praha, Vídeň – Energetická společnost ČEZ uzavřela s Albánií dohodu o narovnání. Český gigant podle ní získá od albánské strany zpátky 100 milionů eur, tedy zhruba 2,75 miliardy korun. Skončí tak arbitrážní spor, v němž ČEZ žádal náhradu škody za neochránění své investice. Přesto ČEZ přijde přibližně o dvě miliardy korun.

Podle dohody obdrží ČEZ za úhradu pohledávek a převod podílu v tamní distribuční společnosti CEZ Shpërndarje kompenzaci 95,5 milionu eur. Dalších 4,5 milionu eur už firma dostala. Částka, kterou má Albánie platit v ročních splátkách do roku 2018, podle mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové v zásadě odpovídá počáteční investici do nákupu.

Dokument byl podepsán ve Vídni pod dohledem Sekretariátu energetického společenství. Dohoda je podmíněna splněním několika takzvaných odkládacích podmínek. Mezi ně patří vystavení bankovní garance, schválení albánskou vládou a ratifikace albánským parlamentem. Dohodu také musí schválit statutární orgány ČEZ.

Miliony dolarů na modernizaci

„Sjednanou dohodu považuji za úspěch zejména vzhledem k tomu, že se získanými finančními prostředky budeme moci disponovat výrazně dříve, aniž bychom museli čekat řadu let na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ.

Ukončení sporu schvalují i odborníci z odvětví. „ČEZ sice na celé albánské transakci ztrácí asi dvě miliardy korun, ale příjem 100 milionů eur a rychlé ukončení sporu je zřejmě lepší než mezinárodní arbitráž, která obvykle znamená dlouhý a poměrně nákladný proces. Navíc s negarantovaným výsledkem,“ uvedl například energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor.

Albánie měla v poslední době zájem na ukončení sporu. Jen tak totiž může získat 200 milionů dolarů od Světové banky a dalších institucí na modernizaci energetického sektoru v zemi.

Nepovedená balkánská investice

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (dnes asi 2,8 miliardy korun) koupila 76 procent v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje. Loni v lednu odebral albánský regulační úřad společnosti licenci s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Do vedení distributora dosadil státního administrátora, čímž společnost ČEZ ztratila nad firmou kontrolu.

Český podnik pak loni v květnu zahájil mezinárodní arbitráž na základě Smlouvy o energetické chartě, kterou ratifikovala Česká republika i Albánie a která upravuje ochranu mezinárodních investic v oblasti energetiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.