Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

ČEZ odstaví elektrárnu v Bulharsku, nezískal výjimku EU

Investice 13.12.2014 | 12:36 0 Komentářů

Energetický gigant doufal, že mu Brusel povolí, aby elektrárnu mohl provozovat i přes nadcházející zimu.

ČEZ odstaví elektrárnu v Bulharsku, nezískal výjimku EU

Sofia – Česká elektrárenská společnost ČEZ od začátku příštího roku zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně.

Společnosti se nepodařilo získat výjimku z ekologických norem platných v Evropské unii.

ČEZ doufal, že mu Brusel povolí, aby elektrárnu mohl provozovat i přes nadcházející zimu, napsala agentura Reuters.

Pokládal to za opatření k zajištění energetické stability v situaci, kdy panuje velké napětí mezi evropskou osmadvacítkou a Ruskem. Bulharsko přitom téměř celou svou spotřebu plynu kryje dodávkami z Ruska.

„Tepelná elektrárna ve Varně bude v noci na 1. ledna 2015 přechodně vyřazena z národního energetického systému. Po tomto datu nebude provozuschopná,“ uvedla v prohlášení bulharská pobočka ČEZ.

Šest bloků, 210 megawattů

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry.

Začátkem listopadu ČEZ informoval o tom, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) nedohodl na financování modernizace varnské elektrárny.

Brusel v říjnu připustil, že pokud bude hrozit plynová krize, bude moci elektrárna pracovat i v zimě. Ale vzhledem k tomu, že vedení elektrárny do 10. prosince nedostalo z Bruselu žádné formální vyrozumění v této věci, nezbyl by mu čas obstarat dodávky uhlí na zimu, uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev.

ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny a bude hledat zájemce, který by si ji chtěl koupit nebo pronajmout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.