Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

ČEZ nechce vyplatit celý zisk, navrhuje dividendu 40 korun

Investice 22.04.2014 | 20:23 0 Komentářů

Pokud by návrh schválila valná hromada, stát by získal přes 15 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš chtěl 25 miliard.

ČEZ nechce vyplatit celý zisk, navrhuje dividendu 40 korun

Praha – Představenstvo energetické společnosti ČEZ nechce akcionářům vyplatit celý loňský zisk, jak v březnu požadoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vedení firmy na úterním zasedání navrhlo za rok 2013 dividendu ve výši 40 korun za akcii, takže částka navrhovaná k výplatě představuje 61 procent z konsolidovaného zisku po zdanění, informoval mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Pokud by návrh představenstva schválila červnová valná hromada, stát by jako majoritní vlastník získal přes 15 miliard korun.

Rozhodne valná hromada

Představenstvo ČEZ navrhlo dividendu ve stejné výši, jakou loni vyplácelo za rok 2012. Ministr financí Babiš přitom v březnu vyslovil požadavek, aby firma vyplatila akcionářům celý loňský zisk, který činil 35,2 miliardy korun. To by představovalo dividendu 65 korun za akcii, takže by stát utržil 25 miliard korun.

Představitelé ČEZ v minulosti vysvětlovali, že si 40 až 45 procent zisku každoročně firma ponechává na investice. Představenstvo při návrhu postupovalo v souladu s touto politikou, na dividendách by chtělo vyplatit celkem 21,5 miliardy korun.

Konečné slovo však bude mít valná hromada, jejíž termín byl dnes stanoven na 27. června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.