Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Českým finančním start-upům se daří

Investice 05.12.2016 | 11:27 0 Komentářů

Zprostředkování půjček mezi lidmi napřímo bez bank se stalo v posledních letech velmi oblíbenou záležitostí. To nahrává i P2P finančním platformám, které půjčky zprostředkovávají.

Regulace České národní banky (ČNB) ze strany poskytovatelů půjček má strop 3 miliony eur (81 milionů korun) obratu měsíčně. Ve chvíli, kdy se P2P platforma přiblíží k této částce, tak zprostředkovatel je vyjmut ze začátečnické licence a musí požádat o další stupeň tzv. licenci platební instituce.

Podobný proces zažila i brněnská společnost Investiční Aukce. Společnost zprostředkovává on-line aukce registrovaným investorům, kteří podávají své nabídky. Investor má tak v horizontu měsíců výnos, podnikatel okamžité peníze pro chod firmy.  Vzhledem k tomu, že se obrat přiblížil horní hranici udávané ČNB, tak společnost musela zažádat o rozšíření licence.

Museli jsme si nechat schválit své interní procesy a přenastavit je tak, aby odpovídaly požadavkům ČNB. Mezi to patří i systém, který zabraňuje praní špinavých peněz a kontrolní systémy, které zaručí dlouhodobou stabilitu platformy,” popisuje zakladatel firmy Adam Šoukal.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.