Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Český vládní dluh jde na dračku

Investice 18.07.2012 | 09:52 0 Komentářů

České vládní dluhopisy jdou v posledních dnech a týdnech na dračku a ne  jinak by tomu mělo být i v dnešní aukci dluhopisu maturujícího v roce 2021. Existují podle nás v zásadě tři důvody, proč jsou české vládní dluhopisy tak  atraktivní, že se jejich výnosy pohybují na historických minimech – mimochodem,  kde se pohybují výnosy dluhopisů vydané záchranným fondem eurozóny. (Komentář ČSOB)

Aniž bychom letos měli důkazy v podobě konkrétních dat potvrzujících  rostoucí zájem zahraničních investorů, neboť údaje o držbě dluhopisů ze strany  nerezidentů jsou zpožděné, nabízí se zvýšená zahraniční poptávka jako  nejlogičtější vysvětlení nákupní horečky na českém trhu. Realokace aktiv, kdy  portfolio investoři stahující se ze španělského a italského dluhopisového trhu částečně přesouvají svá aktiva jinam, pozitivně zasáhla nejen země jako např. Dánsko či Švédsko, ale dotkla se i České republiky. Po snížení sazeb ze strany  ECB navíc výnosy dluhopisů u “bezpečných” zemí eurozóny klesly prakticky k nule.  Což logicky ještě více učinilo české vládní dluhopisy atraktivní.
 
Druhým silným momentem, který logicky přiživil zájem o české a polské  vládní dluhopisy pak souvisí s (očekávaným) vývojem oficiálních úrokových sazeb.  Ty se po nedávném zásahu v ČR ocitly na historických minimech a tak domácí hlad  po bezpečném korunovém výnosu nad hladinou 1 % ještě dále vzrostl.
 
A konečně nedílnou součástí úvah o tom, proč se českým vládním dluhopisům  tak daří, musí být i pohled na stranu nabídky, což úzce souvisí i s dnešní  aukcí. Zde se totiž jako jasné plus ukazuje být při relativně přísné rozpočtové  politice fakt, že se českému státu v první polovině roku podařilo výrazně “předfinancovat” své potřeby rozpočtu a dluhové služby na celý rok 2012.  Vezmeme-li k sobě emisní plán dluhopisů, tak se ministerstvu financí již podařilo pokrýt 97 % celoroční potřeby financování. Tudíž do konce roku zbývá  podle plánu naemitovat dluhopisy jen za “nějakých” 10 mld. korun a to včetně spořících dluhopisů pro veřejnost. To je pochopitelně směšně malá nabídka, což trh dobře ví a proto je český vládní dluh tak drahý.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.