Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Český průmysl údajně potřebuje vyšší “dovozy” cizinců, ty ale opět rostou

Investice 04.10.2016 | 12:19 0 Komentářů

Česká ekonomika trpí nedostatkem levné kvalifikované síly, který je třeba co nejrychleji vyřešit “dovozem” Ukrajinců. Toť výstupy debaty kapitánů průmyslu na strojírenském veletrhu v Brně. Přesněji řečeno podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy je zapotřebí “dovézt” nějakých 140 tisíc technicky kvalifikovaných pracovníků, přičemž premiér Sobotka získávání pracovníků ze zemí nám kulturně blízkých údajně podporuje. 

Výběr se nám tedy pěkně nepříjemně začíná zužovat – je totiž zapotřebí pracovní síla levná, technicky zdatná a kulturně blízká. Cynik by mohl říci, že takovému kritériu mohou vyhovět jenom roboti, ovšem pouze ti levní. Celkově však svízelná situace v českém průmyslu tak trochu připomíná situaci před vrcholem konjunktury v roce 2008, kdy v tomto sektoru byl rovněž akutní nedostatek levných kvalifikovaných pracovníků, který se řešil jejich “dovozem”.

V letech 2006 až 2008 přibývalo v ČR okolo 40–70 tisíc cizinců (mezi)ročně, přičemž většina jich pocházela z “kulturně blízké” Ukrajiny. V roce 2009 se však dovozy cizinců s ekonomikou začaly propadat a teprve od roku 2014 vidíme opět zřetelný růst. Aktuálně tedy meziročně v ČR přibývá okolo 20 tisíc cizinců, přičemž necelá polovina je z Ukrajiny. Zrychlí-li ještě naše ekonomika a firmy budou při nabírání cizinců ještě agresivnější, může tento přiliv snadno narůstat, takže se klidně můžeme dostat na maxima přítoku pracovníků z ciziny, který jsme viděli v roce 2007.

Pokud bychom se na takové tempo dostali, tak postačí jen dva roky a mezera na trhu práce v podobě 140 tisíc levných technicky kvalifikovaných pracovníků bude ze zahraničí zaplněna. To není tak dlouhý horizont. Kromě toho konjunktura se může kdykoliv rychle ochladit a problém se sám od sebe vyřeší…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.