Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Český průmysl oživuje, pomáhá hlavně poptávka z ciziny

Investice 18.03.2014 | 10:20 0 Komentářů

Růst českého průmyslu sice v lednu zpomalil, nové zakázky ale přibývají dvouciferným tempem.

Český průmysl oživuje, pomáhá hlavně poptávka z ciziny

Praha – Tuzemský průmysl oživuje, potvrzují čísla Českého statistického úřadu za leden.

Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 5,5 procenta, nicméně v prosinci to bylo o 9,3 procenta. Po očištění od sezonních vlivů se průmyslová produkce meziročně snížila o 0,5 procenta.

Hodnota nových zakázek stoupla o 12,6 procenta. Průmyslovým podnikům pomohla zejména poptávka ze zahraničí.

Nové zakázky z ciziny meziročně stouply o 20,7 procenta, naproti tomu v tuzemsku klesly o 11,6 procenta. K růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kovovýroba a výroba elektrických a zařízení. Zakázek ubylo pouze chemické výrobě.

„Průmyslu se v posledních měsících velmi dobře daří, roste výroba, zakázky a nakonec se už firmy odhodlaly i nabírat nové zaměstnance. Tato čísla – byť jen z prvního měsíce letošního roku – naznačují, že průmysl zůstane motorem české ekonomiky i letos,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Motorem jsou opět automobilky

Velmi dobré výsledky průmyslu podle něj korespondují s předchozím vývojem zakázek. Až obdivuhodně přitom podle Dufka vypadají nové zakázky u automobilek, které jsou o více než čtvrtinu nad úrovní loňského ledna.

Tahounem meziročního růstu byla výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a plastových výrobků. Naopak propad zaznamenaly výroba elektřiny, plynu a tepla, tisk a těžba.

„I přes lehké zklamání dnešní čísla ukazují oživení v českém průmyslu, které by mělo pokračovat i v dalším průběhu roku, a průmysl by tak opět měl být tahounem oživení české ekonomiky,“ říká například Jiří Šimek, analytik Citfin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.