Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Český průmysl dál roste, nejvíc pomáhá výroba aut

Investice 07.05.2014 | 10:08 0 Komentářů

Hodnota nových zakázek se v březnu meziročně zvýšila o 16,6 procenta, vyplývá z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.

Český průmysl dál roste, nejvíc pomáhá výroba aut

Praha – Tuzemská průmyslová výroba v březnu dál výrazně rostla. Meziročně zrychlila o 8,7 procenta, přičemž největší měrou se na tom podepsala výroba motorových vozidel. Hodnota nových zakázek se zvýšila o 16,6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ve srovnání s letošním únorem rostl průmysl – po vyloučení sezonních vlivů – o 0,3 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 26,3 procenta, příspěvek 4,2 procentního bodu). Tahouny byly také obory výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 13,7 procenta) a výroba pryžových a plastových výrobků (+ 23,1 procenta).

Tržby z průmyslové činnosti meziročně vzrostly o 11,8 procenta, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se pak zvýšily v běžných cenách o 19,8 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 3,5 procenta.

Zahraniční zakázky rostly skoro o pětinu

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 16,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí meziročně stouply o 17,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 14,1 procenta. K celkovému růstu zakázek přispěla více než třetinou výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu meziročně zvýšil o 1,4 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální hrubá mzda meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 27 715 korun.

Během celého prvního čtvrtletí letošního roku se průmyslová produkce zvýšila o 7,1 procenta. Sezonně očištěná produkce pak byla vyšší o 1,1 procenta.

Průmysl poroste i dál

Březnový výkon tuzemského průmyslu opět překonal očekávání trhu. Odhady předpokládaly růst o osm procent. Průmyslový sektor je tak nyní hlavním tahounem současného ekonomického oživení.

„Největší zásluhu na vynikajícím výsledku průmyslu mají jednoznačně automobilky,“ připomíná analytik ČSOB Petr Dufek.

Růstovou cestou by se měl tuzemský průmysl podle analytiků ubírat i v dalších měsících. Pozitivním signálem je opakovaný nárůst objemu nových zakázek. „V dalších měsících by tak nemělo přijít nepříjemné překvapení,“ předpokládá analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Další růst produkce si podle analytiků vyžádá i výraznější zapojení bankovního sektoru, kterému se již nyní navrací úvěrovací apetit. „Z obezřetnosti, kterou finanční instituce nastavily během krize, by však neměly zcela slevovat, neboť žádný růst netrvá donekonečna,“ upozorňuje Petr Smutný, partner PwC ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.