Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Český PMI sleduje západní Evropu a mírně klesá, dolů ale jde i nezaměstnanost

Investice 02.05.2018 | 13:14 0 Komentářů

Český PMI zaznamenal již třetí měsíc v řadě pokles, když vykázal 57,2 bodu. Ve srovnání se svými regionálními protějšky, ale i s indexy v západní Evropě se stále drží hodně vysoko. Ukazuje tak, že se během dubna objem výroby silně zvyšoval.

Velmi dobrou dynamiku si udržují zakázky ze zahraničí, které rostou nejrychleji za poslední tři měsíce. To je s podivem s přihlédnutím na prudce se horšící náladu v ekonomikách zemí eurozóny. Zahraniční zákazníci tak zřejmě své obavy, například z obchodních válek, nepřenášejí na objednávky do Česka.

Firmám se zvyšují ceny surovin a vstupních výrobků. To už bylo vidět na statistice cen průmyslových výrobců za březen, která vykázala nečekaný růst. Od té doby jsme navíc zaznamenali zvýšení cen ropy i dalších komodit používaných ve zpracovatelském průmyslu. Dnešní zpráva společnosti Markit zmiňuje i nedostatek volné pracovní síly. Tento dojem podpořila i statistika nezaměstnanosti, kterou dnes vydal statistický úřad. Míra nezaměstnanosti podle ČSÚ klesla na rekordně nízkou hodnotu 2,2 %. I proto dnešní průzkum naznačil, že podnikatelé mají v plánu investovat, což by jim v budoucnu mělo přinést možnost přijímat nové zakázky a vstupovat na nové trhy.

Podle našeho odhadu rostla ekonomika v prvním čtvrtletí o 1% q/q, což představuje meziroční růst o 5 %. Za celý letošní rok by podle nás ekonomika měla vzrůst o 3,8 %.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.