CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

12. 06. 2018

0 komentářů

Český běžný účet v mírném přebytku

 

Po březnovém propadu do červených čísel by se český běžný účet, který bude zveřejněný zítra, měl vrátit k mírnému přebytku. Záležet však bude na tom, kolik peněz odteklo do zahraničí ve formě výplat dividend. Březen překvapil vysokým odlivem na úrovni 38,1 mld. CZK.

Loading



 

V dubnu by to podle našeho odhadu mělo být zhruba o 10 miliard CZK méně. Data o platební bilanci však velmi často podléhají výrazným revizím. O skutečné výši a reálném rozložení výplat dividend v čase tak budeme moci něco s určitostí říci, až budou známá data alespoň za Q3 18.

Za celý letošní rok by odliv dividend měl dosáhnout zhruba stejné výše jako v loňském roce, tedy kolem 250 miliard korun. Výraznější reakci kurzu koruny na zveřejněná data neočekáváme. Kurz se prozatím drží kolem úrovní 25,65 CZK/EUR. Z hlediska vývoje domácí měny bude zajímavé i dění v zahraničí. Výrazně jestřábí vyznění zítřejšího zasedání Fedu a následné oslabení eura vůči dolaru, by mohlo být impulzem pro oslabení domácí měny.

Ve zbytku regionu byl vývoj diferencovaný. Maďarský forint posílil o 0,5 % na 319,4 HUF/EUR. Reagoval tak na vyjádření viceguvernéra maďarské centrální banky Martona Nagyho, který prohlásil, že banka je připravena utáhnout měnové podmínky, pokud by oslabování maďarského forintu ohrožovalo plnění inflačního cíle.  Polský zlotý naopak o 0,2 % oslabil (na 4,276 PLN/EUR).

JANA STECKEROVÁ
Komerční banka

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *