Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Česku podle růstu průmyslových zakázek patří bronz

Investice 22.07.2010 | 11:40 0 Komentářů

Největší růst zaznamenaly Lotyšsko, Estonsko a Maďarsko

Brusel – Květen znamenal pro evropský průmysl poměrně ostrý start ven z krize. Počet průmyslových zakázek v eurozóně i v celé Evropské unii totiž v květnu, podle údajů Eurostatu,  prudce vzrostl. Zatímco index pro zakázky v dubnu rostl jen o 0,6 procenta respektive 0,3 procenta, v květnu to bylo již o 3,8 procenta v zemích platících evropskou jednotnou měnou a o 2,7 procenta v celé evropské sedmadvacítce.
Ve srovnání s minulým rokem je růst znát ještě daleko jasněji a je zřejmé, že ekonomický růst EU táhne právě průmysl. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku index průmyslových zakázek v květnu vzrostl o 22,7 procent v eurozóně a o 20,1 procenta v Evropské unii.
V Česku rostou zakázky o 7,5 procenta
K zemím, kde se průmyslu daří nejlépe, patří i Česko. To je mezi třemi zeměmi, kde v květnu zakázky rostly nejrychleji v celé unii, konkrétně o 7,5 procenta. Z rychlejšího růstu se mohou těšit jen Dánové (13,4 procenta) a Estonci (12,1 procenta).
Růst však zatím nenastal ve všech zemích. Objem průmyslových zakázek ve srovnání s dubnem letošního roku propadl se nejvíce propadl v Řecku (-6,1 procenta), a stejně i  v Nizozemsku. Velká Británie zaznamenala propad o 2,8 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.