Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Českou ekonomiku táhne spotřeba domácností

Makro 31.05.2019 | 10:18 0 Komentářů

Česká ekonomika vzrostla letos v prvním čtvrtletí meziročně o 2,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Česká ekonomika si tak oproti předběžnému odhadu z poloviny května, podle kterého rostla ekonomika meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta, nepatrně polepšila.

Česká ekonomika i v prvním čtvrtletí pokračovala v růstu. Její výkon se meziročně zvýšil o 2,6 procenta. Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí,“ komentuje aktuální výsledky Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Ekonomiku podporovala zejména soukromá spotřeba.Její mezičtvrtletní dynamika byla druhá nejvyšší od ze začátku roku 2008. To může uklidnit obavy centrálních bankéřů, kteří svou současnou opatrnost ohledně zvyšování sazeb opírali také o argument nižší spotřeby,“ vysvětlil Viktor Zeisel z Komerční banky.

„Dle očekávání k růstu přispěla spotřeba domácností, ke které se však přidala v předchozích čtvrtletích slábnoucí zahraniční poptávka. K solidnímu výkonu služeb i stavebnictví se díky zahraničí tentokrát přidal i zpracovatelský průmysl,“ doplňuje Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners.

Analytici odhadují, že česká ekonomika v letošním roce poroste o 2,4 procenta. „Celkově předpokládáme, že ekonomika si letos polepší o 2,4 procenta,“ uvedl Viktor Zeisel.

„Pro letošek čekáme růst české ekonomiky tempem 2,4 procenta. Pokud se situace kolem obchodních válek a brexitu bude vyvíjet v podobně negativním duchu jako doposud, zamíří prognózy růstu české ekonomiky ke dvěma procentům či dokonce níž. V takovém scénáři by česká národní banka mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb koncem tohoto roku, pokud uvolňování nebude probíhat přes slabší kurz,“ uvedl Michal Brožka, hlavní ekonom Cyrrus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.