Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Česko zvýšilo přebytek obchodu, růst byl ale pomalejší

Investice 07.11.2011 | 10:32 0 Komentářů

Na konečném přebytku se projevil rostoucí vývoz automobilů

Praha – Zahraniční obchod České republiky v září meziročně rostl. Vývoz se zvýšil o 7,8 procenta, dovoz o 3,5 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle těch skončila obchodní bilance Česka v přebytku, který činil 21 miliard korun, což je druhé nejvyšší kladné saldo v historii země. Oproti září 2010 je to o 10,4 procenta více. V běžných cenách se vývoz zvýšil o 18,3 miliardy korun a dovoz o 7,9 miliardy korun. Podle Jaroslava Vomastka z odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zářijové výsledky zatím neodpovídají tomu, že by se reálná ekonomika měla ochladit.
Jak ale ČSÚ upozorňuje, uvedené měsíční přírůstky byly zatím nejnižší v tomto roce. Zároveň uvádí, že ve srovnání s předchozím měsícem ovšem objem dovozu i vývozu klesal. Rychlejším tempem se přitom snižovalo množství dovezeného zboží, a to o 1,8 procenta.
Obchod táhly automobily
Na nárůstu vývozu se podílela předvším zahraniční poptávka po dopravních prostředcích a strojích, která oproti loňskému roku posílila o 9,4 procenta. Meziročně se také zvýšil přebytek z obchodu s polotovary a materiály.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.