Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Česko zavádí třetí sazbu DPH. Podívejte se, kolik mají jinde

Investice 03.01.2015 | 18:26 0 Komentářů

Porovnání států: Celkem tři sazby DPH nejsou v Evropské unii raritou, některé státy mají i čtyři sazby, Irsko dokonce pět.

Česko zavádí třetí sazbu DPH. Podívejte se, kolik mají jinde

Od 1. ledna 2015 začíná v Česku platit snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na léky, knihy a kojeneckou výživu. Dosavadní snížená sazba ve výši 15 procent a základní sazba 21 procent zůstávají i nadále.

Celkem tři sazby DPH nejsou v Evropské unii raritou. Z porovnání připraveného online deníkem Aktuálně.cz vyplývá, že na začátku roku 2015 bude tři sazby využívat  včetně Česka 13 členských států. Dalších šest zemí má hned čtyři sazby, Irsko dokonce pět.

Několik zemí EU navíc kromě druhé snížené sazby nabízí i nulovou sazbu. Británie a Irsko ji uplatňují na většinu potravin, na dětské oblečení nebo knihy. Švédsko nezdaňuje například medicínské dodávky do nemocnic, Belgie má zase nulovou sazbu na noviny a časopisy.

Podle aktuálních unijních pravidel musí základní sazba DPH činit minimálně 15 procent a snížená alespoň pět procent. Méně než pět procent (nebo dokonce nic) mohou na DPH vybírat jen členské státy, které takto nízké sazby uplatňovaly již k 1. lednu 1991, České republiky se tedy tato výjimka netýká.

Přehled států si projdete po kliknutí na úvodní obrázek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.