Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Česko skončí letos v přebytku. Příští rok spadne opět do schodku

Makro 08.12.2016 | 09:32 0 Komentářů

Přes plánovaný schodek 70 miliard korun na rok 2016 by měl státní rozpočet podle ministra financí Andreje Babiše skončit poprvé od roku 1995 v přebytku 20 až 40 miliard korun. Na příští rok byl schválen schodek rozpočtu ve výši 60 miliard korun.

Státní rozpočet skončil na konci listopadu v přebytku 55,5 miliard korun. „Ještě je prosinec, těch 55 miliard se může rozplynout. Ale kdyby se nerozplynuly, již dnes vám sděluji, že pátrám po adrese nobelovského výboru,“ pochválil ministra financí v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman.

„Letos je důvodem přebytku kromě mimořádně vysokých příjmů i pokles investic, a to zejména na spolufinancování evropských projektů. Peněz má stát dost a bude jich mít dost i příští rok, ale problémem je, že je neumí utratit,“ uvedl Marek Dřímal, ekonom Komerčn banky.

Schodek ve výši 60 miliard korun na příští rok kritizuje opozice. „Návrh vlády ukazuje, že je bezradná a zaskočená růstem ekonomiky. Přitom má nyní ideální podmínky udělat něco pro Českou republiku,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.