CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

19. 04. 2021

0 komentářů

Česko-ruská diplomatická “přestřelka” na trhy nedopadá

 

Česko žije aférou kolem vyhoštění ruských diplomatů v odvetě kvůli podezření ze zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Napjaté vztahy s Ruskem však zatím na české trhy nijak výrazně nedopadají – česká koruna sledovala na konci uplynulého týdne s povděkem pozitivní náladu na amerických akciových trzích a relativně stabilní výnosy globálních dluhopisů a nejinak tomu bude asi i na začátku týdne nového. 


Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by také nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska – ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 % celkových vývozů dnes. I pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanější odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive.

Na globální úrovni bude jednou z hlavních událostí zasedání ECB. Důležité bude, jak dlouho se ve finále ECB rozhodne pokračovat v rychlejších a flexibilnějších mimořádných pandemických programech (PEPP). Jsou to právě tyto mimořádné programy, které umožňují ECB nakupovat velice široké spektrum aktiv a které byly hlavním motorem rychlého nárůstu eurové likvidity v posledních kvartálech. Bilance ECB díky nim vzrostla ze zhruba 40 % HDP na začátku roku 2020 až na dnešních více než 60 % HDP. Důležité rozhodnutí o tom, zda pokračovat ve “zrychlených” nákupech pod hlavičkou PEPP, však asi padne až v červnu – ve chvíli, kdy bude k dispozici nová inflační prognóza i hodnocení finančních podmínek.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.