Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Česko o euro nebojuje, nesplnilo dvě ze čtyř podmínek

Investice 15.04.2009 | 13:15 0 Komentářů

Loni nesplnilo dvě ze čtyř maastrichtských kritérií

Praha – Česko loni nesplnilo dvě z celkem čtyř maastrichtských kritérií – požadavků EU nutných pro přijetí eura. Vyplývá to z informací ministerstva financí.
Kvůli loňskému celosvětovému růstu cen a dalším vládním opatřením loni Česko nesplnilo kritérium inflace, přičemž letos by jej již opět plnit mělo. Česko rovněž nesplnilo kurzové kritérium. Země totiž dosud nevstoupila do systému směnných kurzů ERM II.
„Důležité je, že pro přijetí za člena eurozóny je relevantní plnění kritérií v okamžiku, kdy Evropská komise a Evropská centrální banka zpracovávají hodnotící konvergenční zprávy, což je v roce předcházejícím zavedení eura…Současné jednorázové neplnění některých z kritérií proto nemusí příliš vypovídat o schopnosti ČR přijmout k určitému budoucímu datu společnou měnu euro,“ uvádí ministerstvo financí.
 „V příštích letech by měla ČR opět plnit i rozpočtové kritérium, problémem by ale mohl být rozpočtový schodek. Klíč k euru má tedy v ruce zejména vláda a její fiskální politika,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.