Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Česko má novinku, je tu internet přes satelit

Investice 21.04.2009 | 14:43 0 Komentářů

Za bezdrátové připojení si Češi připlatí

Praha – Od letošního května si bude moci pořídit vysokorychlostní připojení k internetu každý Čech. Nejen domů nebo do kanceláře, ale i na chalupu na samotě u lesa či do apartmánu vysoko v horách. Na český trh totiž míří nový typ připojení – internet přes satelit. Služba s názvem Astra2Connect je nezávislá na jakékoli infrastruktuře.
Využívat ji je možné kdekoli v České republice, aniž by zákazník potřeboval pevnou linku, kabelovou přípojku nebo musel být v dosahu signálu mobilních operátorů. Nutné je jediné – mít přímou viditelnost na oblohu. Za bezdrátovou volnost si však zákazník bude muset připlatit.
Vyšší ceny si uvědomuje
Základní varianta služby s rychlostí stahování dat 256 kilobitů za sekundu přijde na 650 korun měsíčně, dvojnásobná rychlost na 950 korun a nejrychlejší tarif s dvoumegabitovým připojením je zpoplatněn 2200 korunami měsíčně. Cena samoinstalačního kompletu obsahující všechny komponenty, jejíž součástí bude i jeden měsíční paušál, by se měla pohybovat okolo patnácti tisíc korun.
Službu Astra2Connect provozuje společnost SES Astra v západní Evropě již od roku 2007, od minulého roku je dostupná navíc v Polsku (EURO 19/2008). Momentálně satelitní internet využívá ve dvanácti zemích přes 200 tisíc zákazníků. Rozjezd služby na českém trhu plánovala SES Astra již loni na podzim, protáhlo se však hledání lokálního partnera. Lucemburský satelitní operátor totiž ve všech zemích, v nichž nabízí internet přes satelit, neprodává služby napřímo, ale prostřednictvím externích partnerů, většinou firem z telekomunikační či televizní branže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.