Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Česko brakuje svůj rozpočet, utratilo o 50 miliard víc

Investice 01.10.2009 | 14:08 0 Komentářů

Česko letos zvýšilo svůj schodek o 50 miliard.

Praha – Český stát není příliš dobrý hospodář. Alespoň podle dnešní zprávy Ministerstva financí. Utrácí totiž víc, než vydělá. To se České republice povedlo i za letošních prvních devět měsíců. Rozšafně totiž utratila o 87,3 miliardy korun víc než vydělala.
Se schodkem počítal i státní rozpočet na toto období. Měl však být pouze 38,3 miliardy korun. A to i po navýšení výdajů o povodňové škody. Přitom vloni v září vykazoval státní rozpočet přebytek 10,5 miliardy korun.
Rozdíl mezi hospodařením za loňských a letošních devět měsíců je tedy přes 97 miliard korun. Znamená to také nejhorší výsledek státního hospodaření za posledních 16 let. Stejně dopadl letošní rozpočet i před měsícem.
Krize sebrala daně i peníze na dávky
Je však třeba přiznat, že na tomto výsledku se neprojevilo jen hospodaření státu, ale také dopady hospodářské krize. S jejím příchodem totiž při schvalování letošního rozpočtu politici nepočítali. A krize tak „nečekaně“ srazila příjmy těch, kdo prostřednictvím daní státní pokladnu plní – jak celých podniků, tak jednotlivců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.