Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

České spořitelně klesl zisk o více než osm procent

Investice 07.05.2015 | 08:31 0 Komentářů

Banka za první čtvrtletí vydělala 3,7 miliardy korun.

České spořitelně klesl zisk o více než osm procent

Praha – České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,7 miliardy korun.

Provozní zisk ale největší tuzemské bance, podle počtu klientů, vzrostl o dvě procenta na 5,9 miliardy, oznámil finanční ústav na svém webu.

Výsledky banky podpořil meziroční růst portfolia klientských úvěrů skupiny o 2,7 procenta na 524,1 miliardy korun, a to hlavně díky růstu hypoték a úvěrů korporátním klientům.

Bilanční suma banky se meziročně zvýšila o 1,2 procenta na 924,9 miliardy a provozní náklady klesly o 2,2 procenta na 4,4 miliardy. Poměr nákladů a výnosů se díky zvýšení provozního zisku oproti minulému roku zlepšil na 42,8 procenta ze 43,8 procenta.

„Pokles čistého zisku je způsoben zejména ostatním provozním výsledkem, na jehož výrazném zhoršení se podílí především zaúčtování rezervy na odhadovaný roční povinný příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 ve výši 444 milionů korun,“ uvedla banka.

Rezoluční fond má například zajistit výplatu peněz klientům zkrachovalých finančních institucí.

Čistý úrokový výnos se snížil o 4,2 procenta na 6,4 miliardy korun a čistá úroková marže klesla na 3,32 procenta z loňských 3,56 procenta. „Zlepšující se ekonomická situace domácností i firem v České republice se odráží na zvýšeném úvěrování. Avšak rekordně nízké úrokové sazby způsobují další pokles úrokových marží,“ sdělila Česká spořitelna.

„Obchodní ukazatele vnímám jako úspěch dosažený i přes pokračující trend nulových úrokových sazeb, dezinflace až deflace, ostré konkurence a rostoucích požadavků evropské regulace. Stejně těžkým podmínkám budeme čelit do konce roku,“ míní předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.