Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

České spořitelna navýšila zisk o 5,1 %, Erste Group o více než třetinu

Banky 28.02.2019 | 10:19 0 Komentářů

Čistý zisk České spořitelny v loňském roce vzrostl o 5,1 % na 15,4 miliardy korun. Mateřská Erste Group zvýšila čistý zisk o 36 procent na 1,79 miliardy eur (zhruba 46 miliard korun) a na valné hromadě navrhne akcionářům zvýšení dividendy na 1,4 eur na akcii.

 „Výborných finančních výsledků jsme dosáhli zejména růstem úvěrů poskytovaných jak privátním klientům, tak firmám. Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem rostly i úvěry velkým korporátním klientům. Důvěra klientů se pozitivně promítla i do růstu depozit,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Provozní zisk vzrostl o 9,3 % na 20,8 miliardy korun, a to i díky výraznému růstu úrokových výnosů. Čistý úrokový výnos se meziročně zvýšil o 9,7 % na 27,8 miliardy korun. „Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složky provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům poklesla z 2,58 % na 2,17 %, důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže,“ uvedla v tiskové zprávě Česká spořitelna.

„Pokud jde o likviditu, jsme se svou pozicí spokojeni, stejně jako s naším kapitálem: náš poměr kmenového kapitálu tier 1 činil 13,5 procenta, zatímco poměr celkového kapitálu činil 18,2 procenta. Vzhledem k tomuto kontextu se o takový dobrý výsledek chceme podělit rovněž s našimi akcionáři, a proto na výroční valné hromadě navrhneme zvýšenou dividendu 1,40 eur na akcii,“ uvedl k navýšení dividendy Andreas Treichl, předseda představenstva Erste Group Bank AG.

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny a Erste Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.