Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

České poště hrozí pokuty za pět milionů za dílčí nedostatky

Investice 23.05.2014 | 15:09 0 Komentářů

V řádném termínu loni Česká pošta doručila 93 procent zásilek, uvedl Český telekomunikační úřad.

České poště hrozí pokuty za pět milionů za dílčí nedostatky

Praha – Česká pošta loni podle šetření Českého telekomunikačního úřadu plnila své zákonné povinnosti. Za dílčí nedostatky jí ale přesto hrozí pokuty celkem 4,9 milionu korun, uvádí regulátor na svých stránkách.

Podle úřadu přetrvávaly některé problémy z minulosti, zejména u doručování balíkových zásilek. Doručovatelé někdy nesplnili svou povinnost pokusit se balík doručit na adresu příjemce a rovnou ho uložili na poštu, někdy dokonce bez informace o uložení zásilky. Stížnosti směřovaly i na vkládání poštovních zásilek do cizí domovní schránky. Při vyřizování reklamací úřad zaznamenal také případ, kdy zaměstnanec pošty podmiňoval zahájení reklamačního řízení zaplacením peněžní částky.

Jednotlivci, ne systém

U všech zjištěných nedostatků šlo podle mluvčího pošty Iva Mravinace o pochybení jednotlivců, a nikoliv špatné nastavení systému. „U nepravomocně uložených pokut lze pouze konstatovat, že správní řízení stále probíhá a Česká pošta má ve všech zmíněných devíti případech názor odlišný od názoru ČTÚ,“ dodal.

Devět desetin zásilek přišlo včas

Pošta loni splnila základní ukazatel podílu zásilek doručených do druhého dne od podání. V termínu doručila přes 93 procent zásilek proti požadovaným 92 procentům.

V uplynulém roce přijal Český telekomunikační úřad 241 podání, stížností a dotazů uživatelů poštovních služeb, což je o 37 procent méně než v roce 2012. Z toho 166 podání, stížností a dotazů se týkalo základních služeb poskytnutých Českou poštou.

Zájem o klasické doručování v posledních letech klesá. Loni počet doručených obyčejných zásilek klesl o 17 procent na 339 milionů. Počet poboček se v minulém roce snížil o 118 na 3188, přibylo ale zároveň 43 partnerských pošt a výdejních míst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.