Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

České firmy nechtějí euro

Podle průzkumu Hospodářské komory ČR je většina českých firem proti zavedení eura. Na výsledku se projevila zejména ztráty důvěry ve stabilitu eurozóny.

Přijetí eura odmítá 55 % členských firem zapojených do průzkumu (celkově 906 firem ze všech regionů a všech velikostí, včetně OSVČ), pro přijetí byla méně než třetina firem (31 %). Nejvíce „pozitivně naladěných“ bylo mezi velkými firmami (48 %), u malých firem souhlasí s přijetím eura pouze čtvrtina (26 %).

Z jednotlivých segmentů trhu bylo nejvíce firem z přijetí eura mezi strojírenskými společnostmi (53 %), naopak v obchodě a ve stavebnictví bylo nejvíce zamítavých stanovisek (63 % a 67 %).

Výsledky průzkumu dokládají, že většina českých firem, zejména těch malých a středních, nesouhlasí s přijetím eura v naší zemi. Je evidentní, že se obávají vývoje situace v eurozóně, která v současnosti spíše hledá další spoludlužníky. Eurozónu již nelze považovat za oblast ekonomické stability, ale za oblast, která má velké problémy jak vyřešit zadlužení a nedostatečnou výkonnost některých svých členů. Korunu a náš monetární trh firmy považují za stabilní prověřené hodnoty, bezpečný přístav, který se v dobách nejistoty osvědčil a kterého je lepší se v časech nestability držet, byť za cenu možná o něco vyšších nákladů na měnové operace a o trochu vyššího rizika měnových výkyvů,“ okomentoval výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.