Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Superb už umí jezdit na elektřinu. A není v Česku sám

Investice 08.06.2010 | 08:46 0 Komentářů

Elektrický superb už jezdí. Řídili jsme ho!

Pokud by stát vytvořil podmínky zlevňující nákup elektromobilů a vznikla by dostatečně hustá síť dobíjecích stanic, pak by v Česku brzy mohly začít jezdit stovky automobilů a autobusů, které do ovzduší nevypouštějí vůbec žádné emise. Na probíhajícím veletrhu Autotex&Autosalon v Brně se totiž prezentovaly další novinky tuzemských firem vyrábějící vozidla na elektrický pohon.
Nejmenším elektromobilem, který se v Česku vyrábí, je dvoumístný Smart. Stejně jako elektrického roomstera ho vyrábí firma EVC. S její spoluprací (dodala motor a baterie), pak Jaromír Marušinec se studenty ČVUT vyvinul prototyp elektrického vozu Superb. „Zkoušeli jsme maximální rychlost a je přes sto padesát kilometrů v hodině,“ informoval Marušinec při premiéře tohoto vozu na brněnské výstavě.
Superb má nezměněný interiér
Se superbem se redaktor deníku Aktuálně.cz mohl dokonce krátce svézt v areálu výstaviště. Ovládání je naprosto shodné s klasickým superbem poháněným spalovacím motorem, jen po otočení klíčku ve skříňce zapalování se neozve žádný zvuk. Samozřejmě, že bez zvukového doprovodu se obejde i rozjezd a samotná jízda. „Zatím jsem ponechali i klasickou šestistupňovou převodovku, ale to se brzy změní. Buď ponecháme jen tři rychlosti (dvojku, čtyřku a šestku) nebo dokonce použijeme jen dva jízdní režimy – Vpřed a vzad,“ vysvětluje Marušinec.
Akcelerace vozu, kterou jsme zkusili při několika rozjezdech, odpovídá pocitově té, jakou mají superby nebo octavie osazené méně výkonným dieselovým motorem. Výkon elektromotoru pod kapotou je také podobný – má 70 kW. Jízdní vlastnosti vozu, který má nyní na rozdíl od verze se spalovacím motorem pod kapotou lehký motor a vzadu poměrně těžké akumulátory jsme moc otestovat nemohli. Jednak to na komunikacích, po kterých procházeli návštěvníci, dost dobře nešlo a jednak zatím nefungoval posilovač řízení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.