Úterý 26. května. Svátek má Filip.

České dráhy prohrály arbitráž

Investice 18.11.2015 | 14:31 0 Komentářů

Prohraná arbitráž se společností Škoda Transportationby mohla znamenat zdražení jízdného. České dráhy totiž musejí zaplatit zhruba 1,2 miliardy korun.

Škoda Transportation dodala dopravci lokomotivy s pětiletým zpožděním a i přesto mají České dráhy zaplatit za 20 lokomotiv 468 milionů korun jako doplatky ke kupní ceně a dalších 760 milionů korun má následně dopravce uhradit jako inflační navýšení. 

Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a dosud bez povolení jezdit v Německu. Toto je situace, kdy dochází v přímém přenosu k tunelování Českých drah, a já jsem tady od toho, abych v této věci nemlčel,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Dan Ťok.

Arbitři neuznali smluvní pokuty za pozdní dodání vlaků a zároveň zamítli připomínku ČD, které upozorňovaly na podjatost jednoho z rozhodců.

Jde o obrovskou částku, která je výrazným zásahem do hospodaření Českých drah. Požádám proto ministra financí Andreje Babiše, abychom situaci řešili na koaliční radě,“ poznamenal Ťok.

Lokomotivy měly dlouhodobé problémy se získáním povolení pro provoz v zahraničí, stále nemohou jezdit například na tratích do Německa.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.