Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

České banky přijdou o desetinu zisku

Banky 28.05.2015 | 08:40 0 Komentářů

Některé tuzemské banky se již připravují na odvod desetiny svého zisku do Rezolučního fondu. Během prvního čtvrletí letošního roku tak již většina z nich zahrnula předpokládanou výši pojistky do svých nákladů. Banky zaplatí dohromady na pojistném proti následkům případných krizí minimálně 1,5 miliardy korun.

„Rezerva na odhadovaný roční povinný příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 je 444 milionů korun. Její zaúčtování do ostatního provozního výsledku v prvním kvartálu 2015 způsobilo výrazný pokles našeho čistého zisku,“ uvádí Klára Pačesová z České spořitelny.

450 milionů by měla odvést i ČSOB. „Zatím jsme zúčtovali 315 milionů korun, což je 70 procent předpokládaného letošního příspěvku. Směrnice Evropské unie umožňuje 30 procent platby v daném roce odložit, zatím však není jasné, jak směrnici v Česku aplikuje Česká národní banka,“ uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

Tuzemské banky odvádí přibližně 4 miliardy korun do Fondu pojištění vkladů. Odvod do tohoto fondu by se měl od příštího roku snížit. „Očekáváme, že nárůst nákladů vlivem Rezolučního fondu bude od roku 2016 kompenzován snížením příspěvků do Fondu pojištění vkladů,“ dodává Pavel Zúbek z Komerční banky.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.