Sobota 24. října. Svátek má Nina.

České banky krachovat nebudou. Ukázal to zátěžový test

Investice 18.06.2010 | 10:27 0 Komentářů

Ani návrat recese by tuzemský bankovní sektor příliš neohrozil

Praha – Český finanční sektor je zdravý a odolný vůči rizikům. To je hlavní výsledek zátěžových testů bank, pojišťoven a penzijních fondů za použití tří scénářů budoucího vývoje.
„Ani v jednom zátěžovém scénáři se žádný sektor jako celek nedostává pod kritické hodnoty příslušných kapitálových ukazatelů solvence. Nelze však podceňovat možný dopad horšího než očekávaného vývoje v ekonomice,“ vyplývá ze Zprávy o finanční stabilitě 2009/2010.
„Stabilita českého finančního systému je dobrá a je potěšující, jak se finanční instituce vyrovnávají s krizí. Náročné a komplexní testy nás utvrzují  v tom, že ani výrazně nepříznivé podmínky by stabilitu finančního sektoru neměly ohrozit,“ uvedl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.
Banky do krize vstoupily zdravé
Banky se s krizí podle zprávy dobře vypořádaly zejména proto, že do období recese vstoupily s příznívou výchozí  situací a v jejím průběhu byly schopny vytvářet kapitálový polštář. „Silná pozice bankovního sektoru je podepřena nejen solidní rentabilitou, ale také dobrou bilanční likviditou, vysokým poměrem vkladů na úvěrech, nízkým podílem úvěrů v cizích měnách, nezávislostí na vnějším financování a zejména dostatečnou kapitálovou přiměřeností,“ píše se v dokumentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.