Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Česká vláda chce pomoci s udržením pracovních míst, bude to stačit?

Česká vláda dál ladí balík ekonomické pomoci. Stát uhradí ze 100 % zaměstnavatelům výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v karanténě (zaměstnanci dostávají v takovém případě 60 % své mzdy). Pokud někdo z důvodu nařízení vlády musí provozovnu kvůli epidemii uzavřít, vláda uhradí podnikům 80 procent z náhrady mzdy (která v takovém případě dosahuje 100 % předešlé mzdy). Podrobně nahttps://www.mpsv.cz/informace-ke-koronaviru#Program .

Tato opatření jsou bezesporu krok správným směrem. Otázka je, zda budou v současné krizi stačit. Čeká nás alespoň krátkodobě masivní ekonomický propad. Dočasné ztráty kvůli výpadkům poptávky nebo subdodávek ponesou i podniky, které se přímo nepotýkají s nuceným uzavřením provozoven. Situace je proto spíše zralá na dočasnou plošnou podporu zaměstnanosti – do programu na dotaci pracovních míst by se v průběhu mimořádných opatření mohly přihlásit všechny podniky (byť by podpora nemusela být v takovém případě tak štědrá). Na to by si však stát musel vyhradit vyšší prostředky.

Jinak včera po delší době byly trhy trochu klidnější a akciové indexy v USA zaznamenaly pohyb menší než 1 % poprvé za posledních čtrnáct dní. Jedním z důvodů je série reakcí centrálních bank – Fed, ECB a včera i Bank of England přijaly nové masivní programy pumpování likvidity do finančního systému. To trochu zmírnilo strach z šířící se finanční nákazy a z nedostatku likvidity na korporátních dluhopisových trzích i na některých vládních (viz například Itálie). Klid na trzích se ale opět může ukázat jako dočasný. Dokud není alespoň trochu na dohled konec masivních karanténních opatření, těžko opatření vlád a centrálních bank samotná dokáží restartovat optimismus.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.