Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Česká repulika si podržela svůj rating A+ agentury Standard&Poors

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poors v pondělí potvrdila rating dlouhodobých devizových závazků České republiky na úrovni A.

Rating závazků v zahraničních měnách zůstává beze změny na stupni „A/A-1“, hodnocení závazků České republiky v tuzemské měně pak na stupni „A+/A-1“. Pro obě hodnocení platí stabilní výhled. "Stabilní výhled vyvažuje silné ekonomické základy proti dlouhodobým fiskálním rizikům a rostoucímu, byť stále ještě mírnému, dluhovému zatížení vlády," píše se ve zprávě Standard&Poors.

Přesto Standard&Poors varuje před dalším zadlužováním. "Absence politické shody na provedení potřebné fiskální reformy navzdory rostoucím podílu výdajů souvisejících se stárnutím populace a značný podíl mandatorních výdajů na výdajové straně rozpočtu," jsou podle agentury dva hlavní faktory, které by mohly mít potenciálně negativní dopad na další vývoj ratingu.

Ratingové hodnocení je pro každou ekonomiku klíčové. Své o tom ví Řecko, kterému vzhledem k vysokému zadlužení a údajně falšovaným statistikám během prosince snížily rating  všechny tři celosvětové agentury. Moody’s následovala agentury Standard&Poors a Fitch, a snížila Řecku rating na stupeň A2

Zdroj: iHNed.cz, Atlantik FT, E15

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.