Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Česká republika v konkurenceschopnosti mírně zaostává za EU15

Makro 17.10.2018 | 10:26 0 Komentářů

Konkurenceschopnost České republiky sice zůstává stejná, ale vlak nejlepších nám ujíždí. Na vině je nedostatečná infrastruktura, nedostatek kvalifikované pracovní síly, stav institucí a zaostávání v informačních technologiích. Vyplývá to ze Zprávy o mezinárodní konkurenceschopnosti.

Česká republika si v žebříčku udržela pozici na hranici třetí a čtvrté desítky zemí světa. Mezi 140 zeměmi zaujala 29. místo. Jenže v porovnání s EU15 zaostává kromě makroekonomické stability ve všech dalších jedenácti ukazatelích.

„Vlak nejlepších nám ujíždí. Situace se oproti loňsku v zásadě nezměnila,“ uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace (ČMA), která se v České republice již řadu let podílí na sběru dat pro WEF.

Podle ČMA by se ČR měla soustředit například na zavádění do praxe autonomních aut, postavení vysokorychlostních tratí a podporu nanotechnologií a dalších moderních technologií.

Nízká inovační schopnost ČR souvisí s naším postavením ekonomiky se stále poměrně nízkou přidanou hodnotou výroby. Dochází sice k postupné sofistikaci výroby, takže přidaná hodnota se poněkud zvyšuje, stále však nadnárodní společnosti vyhledávají ČR zejména pro její levnou a kvalifikovanou pracovní sílu. Nikoli z toho důvodu, že by zde nalezly jedinečné globálně uplatnitelné know-how nebo znalosti,“ okomentoval výsledky zprávy Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Found.

Zdroj: Tisková zpráva ČMA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.