Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Česká měna posílila vůči dolaru, ve vztahu k euru byl však vývoj opačný

InvesticeMakro 21.10.2013 | 12:25 0 Komentářů

Hlavní událostí minulého týdne byla dohoda amerických zákonodárců o navýšení dluhového stropu USA, která bude mít platnost do konce ledna příštího roku. Vzhledem k tomu, že se ale jedná pouze o dočasné řešení, byla reakce dolaru negativní a americká měna se ocitla pod značným prodejním tlakem (komentář Western Union Business Solutions).

Nejnovější makrodata z Číny v podobě výsledku HDP byla zveřejněna v souladu s odhady trhu. Několik důležitých amerických ukazatelů, které byly z důvodu uzavření vládních úřadů odloženy, budou investorům k dispozici tento týden. Z nich můžeme jmenovat klíčový report z trhu práce, jehož výsledek ovlivní celkový sentiment trhu. Výrobní průzkumy PMI z eurozóny by mohly být pro další směr eura rozhodující, zatímco britská libra by dále mohla rozšířit své zisky v případě, že páteční údaj HDP splní očekávání investorů.

Česká měna výrazně posílila vůči americkému dolaru, který se ocitl pod prodejním tlakem navzdory ukončení patu na tamní politické scéně. Investoři si uvědomili fundamentální problémy americké ekonomiky, které byly pouze odloženy na začátek příštího roku. Ve vztahu k euru byl však vývoj koruny opačný, když česká měna oslabila na téměř 3-týdenní minimum. Hlavním důvodem bylo technické obchodování po dosažení nedávného 7-měsíčního maxima a vybírání zisků ze strany investorů v obavách z možné intervence ČNB na základě pokračujícího poklesu inflačních tlaků.

Hlavní události tohoto týdne

Pro další vývoj koruny by mohly hrát důležitou roli nadcházející data z USA. Ta ovlivní celkový sentiment investorů a také míru averze obchodníků vůči riziku. Měny rozvíjejících se trhů tak budou vystaveny externímu tlaku a jejich pozice budou do značné míry diktovány výsledky jednotlivých ukazatelů, které určí, zda Fed přistoupí k omezení svých podpůrných opatření. Slabší než očekávaná data by celkově mohla být pro tyto měny pozitivní, neboť by tak Fed pokračoval v dosavadním programu kvantitativního uvolňování.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.