CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

08. 01. 2019

0 komentářů

Česká koruna nejsilnější od září, co čekat dál?

 

Česká koruna pokračuje dál na vítězné vlně a zpevňuje na nejsilnější úrovně od září 2018 – pod 25,60 EUR/CZK. Co stojí za náhlým úspěchem české měny, a máme se připravit na další zpevňování?

Loading



 


Česká měna těží na jedné straně z poklesu sázek na růst amerických sazeb. Právě zdražující dolar byl noční můrou řady rozvíjejících se měn a negativní nálada se přelévala v roce 2018 i na českou korunu, ve které mají zahraniční investoři zaparkován velký objem kapitálu.

Zprávy o zpomalení americké ekonomiky vyvolaly sice až přehnanou paniku na akciových trzích, současně ovšem poněkud paradoxně úlevu na turecké liře nebo argentinském pesu – není se třeba bát příliš agresivního Fedu. Je ovšem pravda, že úleva ve střední Evropě byla zdaleka nejvíce cítit na české koruně – zisky zlotého nebo forintu jsou oproti ní zanedbatelné.

Česká koruna pravděpodobně ještě navíc začíná těžit ze silnějšího návratu exportérů na trh. Těžko tuto hypotézu jednoznačně dokázat. Pravdou ovšem je, že od druhého kvartálu do konce roku pravděpodobně pod vlivem slabé koruny exportéři vyčkávali a postupně snižovali svoji úroveň zajištění (průzkum ČNB za 4Q ještě není k dispozici). Řada z nich určitě navíc počítala s pravidelným efektem konce roku (spojený s platbami do rezolučního fondu), který korunu tradičně dostane pod tlak. Letos byla ale situace jiná a vyčkávání na slabší korunu se tak příliš nevyplatilo – to by mohlo vysvětlovat zvýšený zájem exportérů o konverze eur na začátku roku.

Zbývá si položit zásadní otázku, má šanci dobrá nálada na koruně vydržet? V prvním kvartále nějakou dobu pravděpodobně ano. Exportéři ještě mohou být nějakou dobu aktivnější, a zatímco Fed bude pravděpodobně s růstem sazeb v první polovině roku vyčkávat, věříme, že ČNB ještě v únoru zvýší úrokové sazby.

Na výraznější zisky ale nesázíme a náš výhled zůstává pro tento rok opatrný (25,00 EUR/CZK na konec roku). Jednak proto, že úroveň zjištění není v tuto chvíli nijak výrazně podprůměrná a výkon české ekonomiky i zahraničního obchodu bude v průběhu roku spíše zpomalovat. Současně americké sazby přece jen dříve nebo později začnou růst a budou rozvíjející se trhy opět strašit stejně tak jako řada politických rizik s brexitem a obchodními válkami v čele… spekulativní kapitál by měl z Česka v průběhu roku dál pomalu odtékat.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *