Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Česká koruna nejsilnější od září, co čekat dál?

Investice 08.01.2019 | 14:14 0 Komentářů

Česká koruna pokračuje dál na vítězné vlně a zpevňuje na nejsilnější úrovně od září 2018 – pod 25,60 EUR/CZK. Co stojí za náhlým úspěchem české měny, a máme se připravit na další zpevňování?


Česká měna těží na jedné straně z poklesu sázek na růst amerických sazeb. Právě zdražující dolar byl noční můrou řady rozvíjejících se měn a negativní nálada se přelévala v roce 2018 i na českou korunu, ve které mají zahraniční investoři zaparkován velký objem kapitálu.

Zprávy o zpomalení americké ekonomiky vyvolaly sice až přehnanou paniku na akciových trzích, současně ovšem poněkud paradoxně úlevu na turecké liře nebo argentinském pesu – není se třeba bát příliš agresivního Fedu. Je ovšem pravda, že úleva ve střední Evropě byla zdaleka nejvíce cítit na české koruně – zisky zlotého nebo forintu jsou oproti ní zanedbatelné.

Česká koruna pravděpodobně ještě navíc začíná těžit ze silnějšího návratu exportérů na trh. Těžko tuto hypotézu jednoznačně dokázat. Pravdou ovšem je, že od druhého kvartálu do konce roku pravděpodobně pod vlivem slabé koruny exportéři vyčkávali a postupně snižovali svoji úroveň zajištění (průzkum ČNB za 4Q ještě není k dispozici). Řada z nich určitě navíc počítala s pravidelným efektem konce roku (spojený s platbami do rezolučního fondu), který korunu tradičně dostane pod tlak. Letos byla ale situace jiná a vyčkávání na slabší korunu se tak příliš nevyplatilo – to by mohlo vysvětlovat zvýšený zájem exportérů o konverze eur na začátku roku.

Zbývá si položit zásadní otázku, má šanci dobrá nálada na koruně vydržet? V prvním kvartále nějakou dobu pravděpodobně ano. Exportéři ještě mohou být nějakou dobu aktivnější, a zatímco Fed bude pravděpodobně s růstem sazeb v první polovině roku vyčkávat, věříme, že ČNB ještě v únoru zvýší úrokové sazby.

Na výraznější zisky ale nesázíme a náš výhled zůstává pro tento rok opatrný (25,00 EUR/CZK na konec roku). Jednak proto, že úroveň zjištění není v tuto chvíli nijak výrazně podprůměrná a výkon české ekonomiky i zahraničního obchodu bude v průběhu roku spíše zpomalovat. Současně americké sazby přece jen dříve nebo později začnou růst a budou rozvíjející se trhy opět strašit stejně tak jako řada politických rizik s brexitem a obchodními válkami v čele… spekulativní kapitál by měl z Česka v průběhu roku dál pomalu odtékat.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.