Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

Česká ekonomika zpomaluje

Podle dnešních informací zveřejněných Českým statistickým úřadem vzrostl hrubý domácí produkt ČR ve druhém čtvrtletí o 0,2 %. Meziročně tempo růstu zpomalilo na 2,4 % z 2,8 % v prvním čtvrtletí. To je v souladu s očekáváním trhu (komentář Petra Gapka, makroekonomického analytika GE Money Bank).

Data za druhý kvartál potvrzují zpomalení české ekonomiky. Jedná se ale pouze o předběžný odhad, finální HDP se strukturou bude zveřejněn až v září. Podle našeho odhadu stojí za zpomalením slabší než očekávaný výkon průmyslu, který trpí nižší poptávkou ze zahraničí. Spotřeba domácností pravděpodobně zůstala slabá a do HDP tak, stejně jako vládní nákupy, příliš nepřispěla.

Zveřejněná data navazují na sérii špatných výsledků za druhý kvartál z hlavních ekonomik Evropské unie. Francie mezikvartálně stagnovala a Německo rostlo pouze o 0,1 %, když trh čekal 0,5 %. ČR je tak další z evropských zemí, ve které je ekonomické ochlazení skutečností. Pro letošní rok odhadujeme průměrné tempo ekonomického růstu v ČR na úrovni 2 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.