Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila

Makro 15.05.2019 | 11:37 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) rostla česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tak zpomalila o tři desetiny. Meziročně rostl hrubý domácí produkt o 2,5 procenta.

„Domácí ekonomika tak vykázala podobnou dynamiku jako německé hospodářství, které v prvním čtvrtletí zrychlilo svou dynamiku na 0,4 procenta,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Podle Petra Dufka z ČSOB je výkon ekonomiky lepší, než od začátku roku naznačovaly měsíční výsledky. „Z pohledu ČNB jde rovněž o pozitivní výsledek. HDP zaostal za prognózou jen o jednu desetinu procentního bodu, což je s ohledem na statistickou chybu naprosto zanedbatelná odchylka. Květnová prognóza ČNB tak úspěšně prošla i druhým testem,“ uvedl Petr Dufek.

„Z hlediska struktury HDP statistický úřad uvádí, že hlavní faktory růstu byly zahraniční poptávka a spotřeba domácností, přičemž pokračuje dynamický růst investic. Potěšující je také zpráva, že dominantním faktorem růstu hrubé přidané hodnoty byl po roce opět zpracovatelský průmysl,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka s tím, že vzhledem k vývoji obchodních válek mezi USA a Čínou a protahující se nejistoty brexitu poroste letos česká ekonomika o 2,4 procenta.

„Předpokládáme, že situace v eurozóně se bude postupně vylepšovat. Zrychlení by tak měla zaznamenat i domácí ekonomika. Přesto letošní růst podle všeho nedosáhne hodnot z předchozích dvou roků. Hlavním tahounem zůstane soukromá spotřeba. Tu i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a velmi slušný růst mezd,“ dodal Viktor Zeisel.

„Data ukazují, že ochlazování růstu HDP se letos nevyhneme. Naznačují to zprávy z Německa, na které je Česko ekonomicky silně navázané. Obecně celosvětové hospodářství šlape na brzdu a to české nebude výjimkou. Prognózy růstu analytiků a institucí pro letošní rok se mi tak v tomto kontextu zdají být velmi optimistické,“ uvedla Jana Mücková, ekonomka Bondster.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.