CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

08. 06. 2012

0 komentářů

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 %

 


 

„Mírná revize směrem k lepšímu vývoji českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku se všeobecně očekávala. To ale nemění nic na tom, že se ekonomika ponořila do hlubší recese a nedosáhla tak ani na výkon v zahraniční. 

Z pohledu zdrojů klesl ekonomický výkon nejvíce ve stavebnictví a ve finanční sféře. Naopak zpracovatelský průmysl opět tvořil částečnou protiváhu těmto negativním složkám, když vrostl meziročně o 2,7 %. Celkově se hrubá přidaná hodnota snížila v meziročním srovnání o 0,2 %. Mezičtvrtletně naopak o 0,2 % vzrostla. 

Na poklesu hrubého domácího produktu se podepsal nižší výběr na spotřební dani z tabákových výrobků, který byl způsoben hlavně předzásobením prodejců tabákovými výrobky na konci loňského roku.  Nižší příjem státu ze spotřební daně z tabákových výrobků a daně z přidané hodnoty ovlivnil výsledek HDP směrem dolů o 0,7, respektive o 0,8 procentního bodu. 

Z poptávkové strany se dařilo stejně jako v minulých obdobích pouze zahraničnímu obchodu. Jeho pozitivní příspěvek k tvorbě HDP (+2,1 procentního dobu), ale nedokázal kompenzovat pokles soukromé spotřeby a tvorby kapitálu. Struktura HDP tak pouze potvrdila to, co je zřetelně vidět i v ostatních datech. Navíc všechny ukazatele napovídají, že síla zahraničního obchodu bude postupně klesat a jeho pozitivní příspěvek k ekonomickému růstu se tak v dalším čtvrtletí pravděpodobně ztenčí,“ komentuje Petr Gapka, analytik GE Money Bank.
Zdroj : ČTK a GE Money Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *