Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 %

Investice 08.06.2012 | 12:08 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla o 0,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Podle předběžných výsledků hrubý domácí produkt klesl mezičtvrtletně i meziročně o jedno procento.

„Mírná revize směrem k lepšímu vývoji českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku se všeobecně očekávala. To ale nemění nic na tom, že se ekonomika ponořila do hlubší recese a nedosáhla tak ani na výkon v zahraniční. 

Z pohledu zdrojů klesl ekonomický výkon nejvíce ve stavebnictví a ve finanční sféře. Naopak zpracovatelský průmysl opět tvořil částečnou protiváhu těmto negativním složkám, když vrostl meziročně o 2,7 %. Celkově se hrubá přidaná hodnota snížila v meziročním srovnání o 0,2 %. Mezičtvrtletně naopak o 0,2 % vzrostla. 

Na poklesu hrubého domácího produktu se podepsal nižší výběr na spotřební dani z tabákových výrobků, který byl způsoben hlavně předzásobením prodejců tabákovými výrobky na konci loňského roku.  Nižší příjem státu ze spotřební daně z tabákových výrobků a daně z přidané hodnoty ovlivnil výsledek HDP směrem dolů o 0,7, respektive o 0,8 procentního bodu. 

Z poptávkové strany se dařilo stejně jako v minulých obdobích pouze zahraničnímu obchodu. Jeho pozitivní příspěvek k tvorbě HDP (+2,1 procentního dobu), ale nedokázal kompenzovat pokles soukromé spotřeby a tvorby kapitálu. Struktura HDP tak pouze potvrdila to, co je zřetelně vidět i v ostatních datech. Navíc všechny ukazatele napovídají, že síla zahraničního obchodu bude postupně klesat a jeho pozitivní příspěvek k ekonomickému růstu se tak v dalším čtvrtletí pravděpodobně ztenčí,“ komentuje Petr Gapka, analytik GE Money Bank.

Zdroj: ČTK a GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.