Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Česká ekonomika v příštím roce podle všeho zpomalí

Ministerstvo upravilo svůj odhad ekonomického růstu České republiky pro příští rok. Podle makroekonomické prognózy ministerstva financí by mělo HDP růst pouze o 3,7 %. Ještě v červenci před eskalací finanční krize přitom ministerstvo financí počítalo s růstem o 4,8 %.

Výhled růstu české ekonomiky v příštím roce není tak optimistický, jako byl v červenci. Česká ekonomika prošla v letech 2005 až 2007 obdobím vysoké dynamiky HDP s meziroční růstem přesahujícím 6 %. Od počátku roku 2008 dochází k jeho zpomalování. V souvislosti s očekávaným poklesem zahraniční i domácí poptávky přepokládáme růst HDP v roce 2009 na úrovni 3,7 %. Při přechodném charakteru globální krize a jejích důsledků by se měl reálný růst HDP v roce 2010 zvýšit na 4,4 %. 

Míru inflace pro rok 2008 odhaduje Ministerstvo financí úrovni 6,4 % jako důsledek zvýšení cen komodit na světových trzích a příspěvku domácích jednorázových administrativních opatření. V roce 2009 by se míra inflace měla vrátit k nižší hladině na cca 2,9 %.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.