Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Česká ekonomika si drží tempo… zatím

Vývoj ekonomiky 29.10.2021 | 10:04 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně rostla o 1,4 %, meziročně o 2,8 %.


Je to vlastně docela solidní výsledek, když vezmeme v úvahu situaci v tuzemském průmyslu, kterému se nedostávají komponenty a ještě se musí vypořádávat s vysokými cenami komodit včetně energií. Nepřekvapí proto, že výkon průmyslu se na vývoji ekonomiky v tomto období podepisuje negativně, zatímco růst v podstatě obstarávají služby. Na straně poptávky hraje prim domácí poptávka, zatímco export je v důsledku situace průmyslu v útlumu.

Ekonomiku drží nad vodou spotřeba domácností a investice, kterým sekunduje svými zvýšenými výdaji i vláda. U spotřeby je otázkou, jak se bude vyvíjet v době, kdy inflace dosahuje dávno zapomenutých úrovní a domácnostem se tak začínají prudce narůstat faktury za bydlení. Prozatím tato situace spíše nahrává zpomalení ekonomiky v posledním kvartále roku. Celkový růst ekonomiky proto v letošním roce nejspíš zůstane pod hranicí tří procent.

S výraznějším zrychlení ekonomiky by mohlo nastat v příštím roce poté, co se zprůchodní nejenom dopravní cesty, zkorigují extrémní ceny komodit a automobilky budou mít opět z čeho vyrábět.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.