CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

08. 07. 2019

0 komentářů

Česká ekonomika odolává německým problémům

 

V České republice průmyslová výroba v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Nejvíce průmyslovou výrobu táhl automobilový průmysl, dařilo se i výrobě plastů a energetice.  Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.   

Průmyslová produkce se v květnu meziročně zvýšila o 3,2 procenta. Nejvíce k tomu přispěl automobilový průmysl a dařilo se také výrobě plastů a energetice. Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětí těžba a dobývání,“ řekla Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Podle ČSÚ průmyslová produkce v květnu 2019 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta. Meziročně vzrostla produkce motorových vozidel o 6,9 procenta.

Potvrzuje se, že automobilky v posledních měsících dokázaly postupně vykrýt propad produkce z úvodu roku. Samozřejmě nic moc to nevypovídá o všech dodavatelích v automobilovém průmyslu napojených i na zahraniční finální výrobce, především pak ty německé, kteří svoji produkci stále výrazně omezují,“ sdělil Petr Dufek z ČSOB.

V celoročním hodnocení čeká letos průmysl oproti loňsku zpomalení. I nadále však jeho dynamika vykáže černá čísla, když za letošek očekáváme růst výstupu průmyslníků v průměru o 1,2 %. I když zakázkové knihy domácích výrobců už nejsou plné na mnoho měsíců dopředu, tak využití kapacit je stále poblíž svých dlouhodobých maxim,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky, dále dodal, že domácí ekonomika zatím velmi dobře odolává zpomalení v Německu a pro centrální banku tak stav českého průmyslu nebude překážkou pro další zvyšování sazeb.

REKLAMA

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prasátko v rukách - spoření - peníze

Spořicí účty: Limity a prohra s inflací

ČNB pokračuje ve zvyšování základních sazeb. Úrokové sazby na spořicích účtech sice rostou, přesto v boji s inflací prohrávají na plné čáře. Vyšší částky se na spořicích účtech navíc úročí většinou jen minimálně a někde se neúročí vůbec. Najdou se ale i výjimky.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

04. 04. 2022

Analýza ekonomického důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – čeká nás stagflace

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otřesy na finančních trzích a výrazně zvýšil nejistotu ohledně oživení světové ekonomiky. Společnost Coface ve své analýze varuje, že vyšší ceny komodit zesilují hrozbu dlouhodobě vysoké inflace ve světové ekonomice, která zvyšuje riziko stagflace a sociálních nepokojů.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *