Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Česká ekonomika odolává německým problémům

Investice 08.07.2019 | 10:29 0 Komentářů

V České republice průmyslová výroba v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Nejvíce průmyslovou výrobu táhl automobilový průmysl, dařilo se i výrobě plastů a energetice.  Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.  

Průmyslová produkce se v květnu meziročně zvýšila o 3,2 procenta. Nejvíce k tomu přispěl automobilový průmysl a dařilo se také výrobě plastů a energetice. Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětí těžba a dobývání,“ řekla Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Podle ČSÚ průmyslová produkce v květnu 2019 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,1 procenta. Meziročně vzrostla produkce motorových vozidel o 6,9 procenta.

Potvrzuje se, že automobilky v posledních měsících dokázaly postupně vykrýt propad produkce z úvodu roku. Samozřejmě nic moc to nevypovídá o všech dodavatelích v automobilovém průmyslu napojených i na zahraniční finální výrobce, především pak ty německé, kteří svoji produkci stále výrazně omezují,“ sdělil Petr Dufek z ČSOB.

V celoročním hodnocení čeká letos průmysl oproti loňsku zpomalení. I nadále však jeho dynamika vykáže černá čísla, když za letošek očekáváme růst výstupu průmyslníků v průměru o 1,2 %. I když zakázkové knihy domácích výrobců už nejsou plné na mnoho měsíců dopředu, tak využití kapacit je stále poblíž svých dlouhodobých maxim,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky, dále dodal, že domácí ekonomika zatím velmi dobře odolává zpomalení v Německu a pro centrální banku tak stav českého průmyslu nebude překážkou pro další zvyšování sazeb.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.